Питання оформлення та видачі дипломатичними представництвами та консульськими установами посвідчення особи на повернення в Україну регулюють наступні законодавчі акти:
- Положення про посвідчення особи на повернення в Україну, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 року № 1079.
- Наказ Міністерства закордонних справ України «Про затвердження Правил оформлення і видачі дипломатичними представництвами та консульськими установами України посвідчення особи на повернення в Україну» від 19.12.2005 року № 229 зі змінами.
Посвідчення особи на повернення в Україну (далі – Посвідчення) оформляється і видається дипломатичними представництвами та консульськими установами України за кордоном у разі втрати особою документів, що дають право на виїзд з України та посвідчують особу під час перебування за її межами; якщо строк дії таких документів закінчився або встановлено, що вони є недійсні з інших причин.
Посвідчення видається дипломатичними представництвами та консульськими установами України на підставі особистого клопотання заявника або звернення його законних представників, а також на підставі звернення міністерства закордонних справ або іншого компетентного органу іноземної держави у випадку, якщо щодо громадянина України прийнято рішення про реадмісію відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
9 вересня 1992 року для України набрала чинності Конвенція про міжнародну цивільну авіацію від 07.12.1944 року.
Відповідно до статті 37 Конвенції Міжнародна організація цивільної авіації (ІСАО) приймає і за необхідності змінює міжнародні стандарти та рекомендовану практику, у тому числі щодо імміграційних процедур, які іменуються додатками. Статтею 38 договору встановлено, що будь-яка держава, яка не має наміру дотримуватися стандартів, передбачених такими додатками, або приводити свої власні правила або практику у повну відповідність з ними, негайно повідомляє ІСАО про відмінності між її власною практикою і тією, яка встановлена міжнародними стандартами.
Пунктом 5.27 Додатку 9 до Конвенції передбачено, що підписання особою заяви про оформлення проїзного документа не розглядається як необхідна умова для його видачі.
Строк дії посвідчення визначається консульською посадовою особою, відповідальною за його видачу, виходячи з реальної можливості повернення пред'явника посвідчення в Україну, але не може перевищувати 30 днів, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.
Для отримання посвідчення заявник подає такі документи:
1. Документ (протокол, довідку тощо), виданий компетентними органами країни перебування, що підтверджує факт звернення заявника з приводу втрати проїзного документа; або документ, що дає громадянину України право на виїзд з України та посвідчує особу під час перебування за її межами, якщо строк дії такого документа закінчився або встановлено, що він є недійсним з інших причин.
2. Заяву-анкету встановленого зразка.
3. Дві кольорові фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см.
4. Документи, які дозволяють ідентифікувати особу заявника, установити його місце проживання в Україні та підтвердити належність до громадянства України.
5. Свідоцтво про народження дитини в разі внесення даних про дитину до посвідчення та 2 її кольорові фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см (для дітей віком від 5 до 16 років).
За оформлення та видачу посвідчення стягується консульський збір у розмірі 50 дол. США / 775 песо мекс. (20 дол. США / 400 песо мекс. за розгляд клопотання та 30 дол. США / 600 песо мекс. за оформлення посвідчення).
При наданні заявником вищезазначених документів посвідчення має бути оформлене в день подання громадянином відповідної заяви та видане без попереднього запиту до органів внутрішніх справ за місцем проживання такого заявника в Україні.
У разі відсутності в заявника документів, що посвідчують його особу та підтверджують належність до громадянства України, дипломатичне представництво або консульська установа України надсилає запит до органів внутрішніх справ за місцем реєстрації заявника в Україні з метою підтвердження його належності до громадянства України та ідентифікації особи за фотокарткою.
Якщо громадянин України, який втратив паспорт, виїхав за межі України з неповнолітніми дітьми, відомості про яких було внесено до його паспорта, отримується також підтвердження органів внутрішніх справ про факт унесення таких відомостей до його паспортного документа.
Увага! Посвідчення особи на повернення в Україну отримується безпосередньо заявником або його законним представником. При цьому документ видається після проставлення заявником підпису у відповідному журналі. Якщо посвідчення отримує не його власник, то консульський підрозділ залишає у справі документи, що підтверджують повноваження цієї особи на отримання посвідчення.