Важливим напрямом роботи Посольства у звітний період був розвиток гуманітарної складової українсько-мексиканських відносин.
Зокрема, у 2019 році до мексиканських державних установ, політичних та громадських організацій, громадськості на постійній основі доводилася інформація щодо перспектив та можливих напрямів співробітництва у культурно-гуманітарній сфері між Україною та Мексикою, туристичний потенціал нашої держави, можливості здобуття вищої освіти в українських вищих навчальних закладах мексиканськими студентам.
Щороку Посольство разом з представникам української громади бере участь у низці міжнародних та регіональних фестивалях, зокрема, у міжнародній виставці «Ярмарок культур країн-друзів 2019». Участь України у заході сприяла популяризації української культури в Мексиці, дозволила продемонструвати спільні культурні цінності, економічний, науково-технічний та культурний потенціал нашої країни та поінформувати засобами культурної дипломатії широку мексиканську та міжнародну аудиторію щодо актуальної ситуації в Україні, реформ, що проводяться Урядом країни в умовах протистояння триваючій російській агресії та ознайомити з історичними подіями в України.
За сприянням Посольства Українська делегація на чолі з Віце-прем'єр-міністром України Павлом Розенком взяла участь у 10-ій Всесвітній конференції Міжнародного товариства з питань протидії СНІД, що відбулася у місті Мехіко. Під час цього важливого міжнародного наукового форуму члени української делегації разом з більш, ніж 6000 клініцистами, експертами з питань охорони здоров'я та представниками товариств, що опікуються питаннями протидії СНІДу, із 140 країн світу, мали можливість обговорити передові наукові дослідження в галузі ВІЛ та СНІД, а також можливості запровадження та застосування на практиці новітніх наукових досягнень у боротьбі з епідемією.
Проведені у 2019 році керівником дипустанови зустрічі з керівниками вищих навчальних закладів штату, зокрема ректорами Університету Коліми, Технологічного інституту Коліми, Педагогічного інституту, веракруського Університет ім. Христофора Колумба свідчать про сталий інтерес вищих навчальних закладів Мексики до здійснення спільних наукових проєктів з вищими навчальними закладами України, обміну студентами та викладачами.
Ефективним методом для ознайомлення засобами публічної дипломатії широкого загалу з історичними подіями в Україні останніх років став запуск проєкту "На лінії фронту. Українське мистецтво, 2013-2019 рр." Програма заходів була покликана досліджувати як сучасні українські художники і режисери інтерпретують події в Україні останніх 6 років: Революцію Гідності, тимчасову російську окупацію Криму, війну з Росією на сході України. В продовж програми проєкту була відкрита тимчасова виставка робіт сучасних українських митців, було проведено низку панельних дискусій, а також презентовано цикл українського документального кіно.
Важливим заходом в контексті тематики порушення прав українців, які проживають на тимчасово окупованих Росією територіях, слугувала участь керівника дипустанови у Другому Всесвітньому Саміті з Прав Людини у м. Морелія, штат Мічоакан. Склад інтернаціональної панелі склали іноземні дипломати, фахівці в області захисту прав людини, представники правозахисних організацій, дослідники та науковці. На саміті керівник дипустанови виступив з тематичною доповіддю через яку було донесено аудиторії актуальну ситуацію з правами людини в Україні, зокрема, в тимчасово окупованому Росією Криму, де від початку окупації ситуація різко погіршилась. Було наголошено на тому, що з моменту окупації порушення прав українців, зокрема кримських татар, стали нормальною практикою.
Непересічною подією протягом звітного періоду став День української культури в Міжнародному Університеті м. Куернавака, який відбувся за участі Посольства. Студентів-міжнародників було ознайомлено з історією українського державотворення, перебігом переломних подій сучасної України - від Революції Гідності та до окупації Криму і війни з Росією на Донбасі - закінчуючи, насиченою програмою урядових та суспільних реформ сьогодення. Було наголошено на активному розвитку українського ринку цифрових технологій і його сприятливих умовах, за яких країна вже представила світові не один рентабельний для інвесторів стартап. Йшлося і про правильне написання назв українських міст в рамках кампанії, запущеної МЗС України – CorrectUA. З керівництвом університету було узгоджено шляхи налагодження співпраці між даним мексиканським університетом та українськими ВУЗами.
Формуванню в цільової мексиканської аудиторії іміджу України як сучасної, європейської, висококультурної країни, яка незважаючи на російську агресію успішно проводить реформи і розвивається сприяло представлення нашої країни Національним стендом на міжнародному ярмарку "Feria de todos los Santos 2019” в м.Коліма. Протягом 2 тижнів український стенд на ярмарку пропонував відвідувачам інформаційну, іміджеву та аудіовізуальну продукцію, яка давала можливість ознайомити гостей з економічним, туристичним та культурним потенціалом України.
Важливим внеском для інтеграції української тематики в мексиканському інформаційному просторі слугувало інтерв’ю керівника дипустанови в прямому ефірі провідного мексиканського телеканалу ADN 40, який транслюється по всій території Мексики та на іспаномовних каналах США, маючи охоплення близько 100 млн. глядачів. В ході інтерв`ю з нагоди Дня пам’яті та примирення та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні керівник дипмісії розповів про внесок України у перемогу над нацизмом, а також про актуальну ситуацію в Україні, її протистояння російській агресії, а також стан та перспективи розвитку українсько-мексиканських відносин.
Аналіз стану гуманітарного співробітництва між Україною та Мексикою свідчить, що воно є важливішим чинником розвитку українсько-мексиканських відносин, ефективним важелем впливу, що активізує українсько-мексиканську співпрацю в цілому. Українсько-мексиканська взаємодія у гуманітарній сфері має добрі перспективи для розвитку, враховуючи, серед іншого, значний взаємний інтерес до культур та культурного обміну з боку пересічних громадян двох країн.