• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Español
«Двері» Мексики відкриті для українців - посол Руслан Спірін
Опубліковано 21 серпня 2012 року о 08:33

Більшість українців традиційно асоціюють Мексику з розкішними сомбреро, текілою, стародавніми цивілізаціями майя та ацтеків. Водночас в економічному плані ця країна становить не менший інтерес, адже ВВП Мексики складає понад один трильйон доларів США.

Про тенденції розвитку українсько-мексиканських відносин, пріоритети роботи українського диппредставницва в Мехіко, а також спрощений візовий режим з цією країною в ексклюзивному інтерв'ю УКРІНФОРМу розповів Надзвичайний і Повноважний Посол України в Мексиканських Сполучених Штатах Руслан Спірін, який днями має розпочати свою місію в країні акредитації.

— Пане Посол, беручи до уваги Ваш попередній дипломатичний досвід роботи в Мексиці, як би Ви охарактеризували тенденції двосторонніх відносин з Україною?

— Так, мені довелося у 2006-2007 рр. бути тимчасовим повіреним України в Мексиканських Сполучених Штатах. Це дуже колоритна країна, яка має свої яскраві традиції. Однак мало хто усвідомлює, що Мексика посідає 11-те місце у світі за кількістю населення (114 млн жителів), а за територією - 14-ту позицію (майже 2 млн. кв. км). Крім того, перебуваючи на 13-тому місці у світі за рівнем ВВП, Мексика є однією з найпотужніших світових економік. Країна багата і на природні ресурси: за покладами нафти вона перебуває на п'ятій позиції, а за обсягами видобутку срібла - на другій.

Відносини між Україною та Мексикою, однозначно, не стоять на місці. Вони поступово і неухильно розвиваються як на двосторонньому рівні, так і в межах співпраці в міжнародних організаціях (у тому числі, щодо взаємної підтримки кандидатур).

Демонстрацією зацікавленості у співпраці з нашого боку став перший офіційний візит до Мексики 22-23 січня 2012 року міністра закордонних справ України Костянтина Грищенка. Раніше контакти між керівниками зовнішньополітичних відомств підтримувалися в межах міжнародних організацій.

К.Грищенко передав своїй мексиканській колезі Патрісії Еспіносі вітальний лист Президента України Віктора Януковича для глави Мексиканської держави Феліпе Кальдерона з нагоди 20-ї річниці встановлення дипломатичних відносин. Крім того, він запросив главу МЗС Мексики відвідати Україну з офіційним візитом упродовж 2012 року.

— Які напрями роботи Посольства України в Мексиці є пріоритетними?

— Пріоритетами були і залишаються активізація політичного діалогу, розвиток економічних зв'язків та інвестиційної співпраці, співробітництво в консульській сфері з метою спрощення візового режиму. До них також належить розширення зв'язків у галузі науки та освіти. Адже в мексиканських навчальних закладах працює багато українських викладачів, а контакти між науковцями в таких галузях, як фізика, радіофізика та математика, сільське господарство, є досить плідними.

Ще один пріоритет - робота міжурядової комісії з питань торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва, що розпочалася в 2007 році. Чергові засідання цього органу переносилися кілька разів, тож зараз ми намагаємося продовжити роботу комісії. Впевнений, що візит К.Грищенка додасть двостороннім відносинам динамізму.

Водночас велика увага посольства приділяється міжпарламентській співпраці і, звичайно, розвитку договірно-правової бази двостороннього співробітництва. У цій сфері опрацьовується багато документів, серед яких - угода про взаємний захист інвестицій, програма співробітництва в галузі освіти, культури та спорту, угода про взаємне визнання дипломів, угода про взаємну адміністративну допомогу в митних справах, угода про морське торгівельне судноплавство.

Ви згадали про роботу над спрощенням візового режиму між Україною та Мексикою. Зараз діє Система електронного дозволу для в'їзду українців до цієї держави. У чому її особливості?

— У листопаді 2010 року Мексика ввела в дію для громадян України (туристів, підприємців та транзитних пасажирів) спеціальний спрощений режим перетину кордону - "Систему електронного дозволу". Вона передбачає, що громадянин України надсилає свої дані в електронному вигляді на лінк, розміщений на сайті мексиканського посольства. Потім він отримує авторизацію, роздруковує і демонструє агенту міграційної служби цей електронний дозвіл на в'їзд разом із паспортом (дійсним щонайменше 6 місяців) у пункті перетину кордону в Мексиці. Цього буде достатньо, аби перетнути кордон країни. До того ж, процедура абсолютно безкоштовна.

Нині Україна й Мексика продовжують роботу над запровадженням повноцінного безвізового режиму.

— Яким є рівень відмов українцям в отриманні дозволу на поїздку до Мексики? І взагалі, як багато наших громадян відвідує цю країну?

— Поки мені не відомо про випадки відмов у видачі авторизаційного коду українцям, які виявили бажання здійснити поїздку в Мексику. Щорічно цю країну відвідує до тисячі українських громадян. Тобто, "двері" Мексики відкриті для українців.

— Товарообіг між Україною і Мексикою останнім часом значно зріс. Чи існують перепони для його суттєвого збільшення? У чому Ви вбачаєте успішний розвиток двосторонньої торгівлі?

— Справді, торік спостерігалося значне збільшення товарообігу між Україною й Мексикою. Якщо в 2010 році він становив 263 млн дол. США, то у 2011 році - 448 млн при позитивному сальдо для України у 256 млн дол. Таким чином, двостороння торгівля між Україною і Мексикою зросла майже удвічі за останній рік з позитивною тенденцією для нас.

Основу українського експорту становили мінеральні добрива, авіатранспорт (та пов'язані з його експлуатацією послуги), холодильні агрегати, феросплави, метал (як прокат, так і готові вироби). Продукція українських виробників енергетичного обладнання, таких як "Турбоатом", "Електроважмаш", використовувалася при будівництві в Мексиці ГЕС "Ель-Кахон", "Інфернільйо", "Сан-Рафаель". Турбіни та інше обладнання постачалося для ГЕС "Ла Єска". Щодо імпортної продукції з Мексики, то основними товарами стали наземні транспортні засоби, шкіра, алкогольні й безалкогольні напої, фармацевтична продукція.

Слід зважати на те, що мексиканський бізнес ще недостатньо відомий в Україні. З іншого боку, в Мексиці небагато знають про наші можливості. Запорукою успішного бізнесу має стати, передусім, двостороння поінформованість.

Важливим моментом є те, що під час офіційного візиту К.Грищенка до Мексики була підписана конвенція про уникнення подвійного оподаткування та запобігання ухиленням від податків на доходи та майно. І це, безумовно, сприятиме успішному розвитку двосторонньої торгівлі.

— Наскільки перспективною є двостороння співпраця України й Мексики, зокрема, в аерокосмічній галузі?

— Під час перебування К.Грищенка в Мехіко мексиканська сторона висловила зацікавленість у співпраці в космічній галузі та запевнила, що найближчим часом передасть свої пропозиції до проекту міжурядової рамкової угоди. Зараз триває переговорний процес із цього питання. З українського боку ним опікується Державне космічне агентство.

Отже, ми готові до співпраці в аерокосмічній галузі та отримали відповідну зацікавленість від мексиканської сторони.

— Мексика є членом багатьох міжнародних організацій. Нині вона головує у "Великій двадцятці". Чи існує у цьому потенціал для розвитку двосторонніх відносин між офіційними Києвом та Мехіко?

— Справді, Мексика є учасником багатьох міжнародних організацій. Серед них - ООН, МВФ, Організація Американських Держав (ОАД), СОТ, МБРР, ЄБРР, ЮНЕСКО, ЮНІДО, Всесвітня туристична організація тощо. Ну і звичайно, країна входить до "Великої двадцятки" (G-20), де зараз головує. Власне, Мексика стане першою серед держав Латинської Америки, де проходитиме саміт G-20 у червні 2012 року. Країна також має чинні угоди про вільну торгівлю з 45 країнами світу, у тому числі, зі США і Канадою, а також угоду про асоціацію з ЄС.

Цілком зрозуміло, що співпраця з Мексикою має розглядатися як співробітництво з вагомим партнером в Латинській Америці. Крім того, робота G-20 спрямована на зміцнення світової економіки, що є абсолютним позитивом і для України.

— Що, на Вашу думку, об'єднує український та мексиканський народи?

— Хоч ми доволі різні, але українців та мексиканців об'єднує, у першу чергу, гостинність, відвертість і щирість. Існує певна духовна єдність двох наших народів. Ще одна об'єднуюча риса - це любов до Батьківщини та патріотизм.

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux