• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Español
Участь України у миротворчих операціях під проводом Альянсу
Опубліковано 04 лютого 2014 року о 18:20

Україна залишається єдиною країною-партнером, яка бере участь у чотирьох з п’яти операцій під проводом НАТО. В нових умовах позаблоковості, Україна в повному обсязі продовжує виконувати взяті перед світовою спільнотою зобов’язання у питаннях підтримання миру, регіональної та загальносвітової безпеки

1. Міжнародні сили сприяння безпеці під проводом НАТО в Афганістані (МССБ)
У рамках виконання Указу Президента України та доповнення до нього від 15 січня 2010 р. № 27/2010 «Про направлення додаткового миротворчого персоналу України для участі в операції Міжнародних сил сприяння безпеці в Ісламській Республіці Афганістан (далі-МССБ)» український миротворчий персонал продовжує виконання завдань у складі МССБ.

На додаток до направленої у травні 2010 р. першої частини групи інженерів з гуманітарного розмінування у кількості трьох осіб, у листопаді 2010 спільно з нашими литовськими колегами до литовської Групи з реконструкції провінції Гор (м.Чакчаран) додатково були направлені четверо фахівців із протидії саморобним вибуховим пристроям.

18 листопада 2010 р. в м. Києві була підписана Технічна угода щодо направлення українського миротворчого персоналу для виконання завдань у складі польського військового контингенту в афганській провінції Газні, який діє в рамках МССБ.

В кінці січня 2011 року на виконання угоди, до складу польового шпиталю польської ГРП в провінції Газні було направлено трьох військових лікарів за спеціалізацією «загальна хірургія», «анестезіологія» та «загальна терапія».

З огляду на потреби НАТО та значний український досвід, на підставі додаткової Технічної угоди з литовською стороною (підписана міністрами оборони 18 квітня 2011 року в м. Києві), 9.08.2011 р. 2 військовослужбовці Збройних Сил України - радник з питань застосування авіаційного електронного обладнання та бортовий інженер, долучилися до Тренувальної Місії НАТО в Афганістані у складі литовської Групи радників армійської авіації Афганської Національної Армії (авіаційного корпусу) у провінції Кандагар.

Таким чином, на сьогодні 22 військовослужбовці УМП Збройних Сил України виконують завдання у складі Міжнародних сил сприяння безпеці у Ісламській Республіці Афганістан (офіцерів – 18; старшин – 4): 1 – у складі Багатонаціонального штабу МССБ у Кабулі; 16 – у складі литовської Групи з реконструкції провінції (ГРП) Гор (м.Чакчаран), 3 військові лікарі у складі польської ГРП в провінції Газні та 2 фахівці у складі литовської Групи радників армійської авіації у провінції Кандагар.

2. Операція сил міжнародної коаліції під проводом НАТО у Косово (КФОР)

Україна продовжує брати участь у операції під проводом НАТО у Косово.

Особовий склад механізованої бригади Сухопутних військ ЗС України виконує завдання у складі окремої маневреної роти та трьох офіцерів у складі штабу КФОР. Окрема механізована рота організаційно входить до складу бойової батальйонної тактичної групи «Схід» під командуванням США.

Загальна чисельність українського національного контингенту сил КФОР складає 131 військовослужбовці та 3 штабних офіцери в штабі КФОР.

У Міністерстві оборони та Генеральному штабі ЗС України триває робота щодо подальшої участі інженерного підрозділу ЗС України протягом 2012 року у цій операції, зокрема у складі об’єднаної групи логістичної підтримки сил КФОР.

3. Тренувальна місія НАТО в Іраку (ТМН – І)

Тривалий час Україна залишається єдиною країною-партнером, яка бере участь в ТМН-І, що високо оцінюється військовим керівництвом НАТО та країн-членів.

Представники ЗС України беруть участь в ТМН-І з лютого 2006 року. Підставами для участі є Указ Президента України від 30.11.2005 № 1675/2005 «Про направлення миротворчого персоналу України до Республіки Ірак» та Постанова Кабінету Міністрів України від 30.03.2006 № 401/2006 «Деякі питання забезпечення діяльності миротворчих контингентів і миротворчого персоналу, що утримуються за рахунок державного бюджету».

Наразі 6 українських військовослужбовців беруть участь у ТМН – І. Планова ротація двох військовослужбовців була проведена у березні та травні 2011 року. Наступна ротація буде проведена у вересні та листопаді 2011 року відповідно.

Враховуючи потенційні спроможності ЗС України, спільно зі штабом Стратегічного командування НАТО з операцій, триває робота щодо встановлення загальної чисельності УПМ у складі Тренувальної місії у кількості 10 осіб.

4. Антитерористична операція НАТО у Середземному морі «Активні зусилля»

Україна, друга з країн – не членів НАТО після Російської Федерації, долучилася у 2005 році до операції НАТО «Активні зусилля» (ОАЗ), першої операції відповідно до статті 5 Вашингтонського договору з моменту його підписання.

Направлення кораблів до розгортання в райони проведення операції здійснюється на ротаційній основі.

У контексті залучення України до ОАЗ, починаючи з 2007 року, щорічно було проведено 1-2 активації (направлення) кораблів ВМС ЗС України до районів проведення ОАЗ (Середземне море), зокрема:

Перший корабель (корвет «Тернопіль» з оглядовою командою спеціального призначення чисельністю 10 осіб) був переданий в оперативне підпорядкування командуванню НАТО з 25 травня по 3 липня 2007 року.

В ході операції кораблем пройдено 8644 морських миль, зібрано інформації по 3660 комерційним суднам, опитано 122 торговельних судна, виявлено 7 суден, які підозрюються у забезпеченні діяльності міжнародних терористичних організацій.

Другий корабель (корвет «Луцьк» з оглядовою командою спеціального призначення чисельністю 10 осіб) був переданий в оперативне підпорядкування командуванню НАТО з 24 листопада по 12 грудня 2007 року.

У ході операції кораблем пройдено 4 600 морських миль, опитано 102 торговельних судна, виявлено 13 підозрілих суден. Крім того, вперше кораблем ВМС ЗС України було проведено фактичну оглядову операцію на борту підозрілого іноземного судна.

Третій корабель (фрегат «Гетьман Сагайдачний» зі штатним палубним вертольотом типу Ка-27пр (два екіпажі та група забезпечення польотів, оглядова команда спеціального призначення) був переданий в оперативне підпорядкування командуванню НАТО та у період з 30 травня по 01 серпня 2008 року прийняв участь в операції.

Четвертий корабель ( корвет «Тернопіль» з оглядовою командою ) у період з 20.09.08 по 20.11.08 прийняв участь ОАЗ.

П’ятий корабель ( корвет «Тернопіль» з оглядовою командою ) у період з 13.11.10 по 17.12.10 прийняв участь у осінній активації ОАЗ.

Контактний пункт Військово-морських сил ЗС України (м.Севастополь) на постійній основі здійснює з НАТО обмін інформацією та даними, що стосуються безпеки судноплавства в українських територіальних водах Чорного моря.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux