Портал в режимі тестування та наповнення
Політичні відносини між Україною та Мексикою
Опубліковано 25 серпня 2012 року о 22:20

Історія двосторонніх відносин між Україною та Мексиканськими Сполученими Штатами

Уряд Мексики визнав незалежність України 25 грудня 1991 року. Дипломатичні відносини між двома державами були встановлені 14 січня 1992 року шляхом обміну посланнями між Президентом України Л.М.Кравчуком (від 12.02.1992) та Президентом Мексики Карлосом Салінасом де Гортарі (від 14.01.1992).

У березні 1999 року було започатковано діяльність Посольства України в Мексиці, офіційне відкриття якого відбулося у листопаді 2000 року. 14 березня 2012 року Руслан Спірін вручив копії Вірчих грамот Надзвичайного і Повноважного Посла України в Мексиканських Сполучених Штатах Генеральному директору Головного управління протоколу МЗС Мексики, Послу Хорхе Кастро-Вальє Кюне та 18 жовтня 2012 року – Вірчі грамоти Президентові Мексиканських Сполучених Штатів Ф.Кальдерону.

Посольство Мексики в Україні функціонує з червня 2005 року. Посол Мексики в Україні пані Марія Луїза Беатріс Лопес Гаргальо вручила Вірчі грамоти Президентові України П.О.Порошенку 26 травня 2015 року.

1 червня 2010 року було відкрито Почесне консульство України у мексиканському місті Тіхуана (штат Нижня Каліфорнія), керівником якого призначено громадянина Мексики Педро Раміреса Кампусано.

Головним завданням, яке стало пріоритетом з часу російської агресії проти нашої держави є забезпечення підтримки територіальної цілісності і суверенітету України. Ведеться активний діалог з офіційними установами Мексики щодо підтримки України в контексті російської агресії на Донбасі та анексії Криму.

Важливим результатом плідної роботи стало проголошення, однією з перших серед країн Латинської Америки, Мексикою повної підтримки нашої держави під час демократичних перетворень, у часи Майдана та Революції Гідності, у ході анексії Криму Росією та фактично військового протистояння з російською армією у Донецькій та Луганській областях. Доказом цього стали неодноразові відповідні заяви мексиканського уряду та голосування «за» прийняття резолюцій «Територіальна цілісність України», схваленої ГА ООН 27 березня у Нью-Йорку та «Співробітництво і допомога Україні в галузі прав людини», схваленої 27 червня 2014 р. у ході 26-ї сесії Ради ООН з прав людини у Женеві.

31 січня 2015 р. глави зовнішньополітичних відомств США, Мексики та Канади на щорічній зустрічі, яка відбулася у Бостоні, зробили спільну заяву, в якій міністри назвали глобальним викликом  російську агресію в Україні, наголосивши на необхідності негайного припинення військових дій. 12 лютого 2015 р. на сайті МЗС Мексики було оприлюднено заяву уряду країни, в якій зазначалося, що Мексика вітає домовленості, досягнуті в результаті переговорів, проведених лідерами Німеччини, Франції, України та Росії, що відбулися в Мінську, Республіка Білорусь, у Нормандському форматі. Повідомлялося, що Мексика сподівається, що Мінські угоди становитимуть основу для завершення збройного конфлікту на сході України, підтверджуючи переконання, що тільки шляхом діалогу та поваги до міжнародного права можливо знайти надійні рішення міжнародних суперечок. Також було зазначено, що Мексика приєднується до голосу міжнародного співтовариства, закликаючи всі сторони конфлікту дотримуватися принципів і резолюцій, що містяться в Мінських угодах.

19 лютого 2015 р. Заступник Міністра закордонних справ – керівник апарату В.В.Пристайко прийняв копії Вірчих грамот у Посла Мексиканських Сполучених Штатів в Україні пані Марії Луїзи Беатріс Лопес Гаргальо та привітав її з початком дипломатичної місії в Україні. Український дипломат зазначив наступне: «Ми вдячні мексиканській стороні за послідовну позицію на підтримку суверенітету та територіальної цілісності нашої держави». Посол Мексики запевнила у незмінності позиції її держави щодо подій на Донбасі та позитивно відзначила зусилля, які докладає українська влада для відновлення миру.

Ефективна двостороння співпраця налагоджена в рамках міжнародних організацій, в тому числі ООН. Україна та Мексика активно взаємодіють у рамках міжнародних організацій, керуючись загальнолюдськими цінностями, а їх позиції щодо вирішення важливих питань міжнародного життя збігаються або є близькими.

У цьому контексті слід відзначити підтримку Мексикою кандидатури України на виборах до складу непостійних членів Ради Безпеки ООН на 2016-2017 рр.

Мексика на 196-й (квітень 2015 р.) та 197-й (жовтень 2015 р.) сесіях Виконавчої ради ЮНЕСКО проголосувала «за» внесене нашою державою рішення «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)». Документ було оцінено як конструктивний і спрямований на конкретну діяльність щодо забезпечення на півострові прав людини у сферах компетенції ЮНЕСКО. Було висловлено беззастережну підтримку положень, на яких базується позиція ООН з питання АРК, викладена у резолюції Генеральної асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014р. Крім цього, Мексика підтримала представлену нашою державою резолюція «Співпраця і допомога Україні у галузі прав людини» на Раді ООН з прав людини у липні 2015 р. Також Мексика підтримала представлену українською делегацією резолюцію «Співпраця та допомога Україні в галузі прав людини», яку було схвалено 1 липня 2016 р. в ході 32-ї сесії Ради ООН з прав людини.

В рамках перебування української офіційної делегації з метою проведення третього раунду експертних переговорів з узгодження тексту Угоди між Україною та Мексикою про сприяння та взаємний захист інвестицій 28 квітня 2016 р. в МЗС Мексики відбулась зустріч Керівника Головного департаменту зовнішньої політики та європейської інтеграції Адміністрації Президента України І.І.Жовкви із Заступником Міністра закордонних справ Мексики К.А.Де Ікаса Гонсалесом. Під час зустрічі І.І.Жовква поінформував К.Де Ікаса Гонсалеса про стан внутрішньополітичної ситуації в Україні, реформи українського уряду, агресію Росії у Криму та на сході нашої держави, звернувся із закликом посилити тиск на Кремль та вимагати негайного та безумовного звільнення українських політв’язнів, наголосив на необхідності консолідованої міжнародної підтримки на користь України. Заступник Міністра закордонних справ Мексики зазначив, що його країна повністю підтримує Україну на шляху демократичного розвитку, а також поінформував, що конфлікт на сході України має бути завершений мирним шляхом у відповідності з міжнародним правом і збереженням територіальної цілісності України.

На сьогодні існують реальні можливості для розширення українсько-мексиканської взаємодії на рівні парламентів двох країн. Налаштованість мексиканської сторони на розвиток цієї форми співпраці продемонструвало офіційне заснування у Палаті депутатів Національного Конгресу Мексики у лютому 2005 р. та поновлення у березні 2008 р. депутатської групи дружби «Мексика-Україна». 9 жовтня 2009 року у Верховній Раді України було створено депутатську групу з міжпарламентських звʼязків з Мексикою.

За підтримки мексиканської парламентської групи Голодомор 1932-1933 рр. в Україні було визнано геноцидом проти українського народу - відповідна Постанова була ухвалена Палатою депутатів 19 лютого 2008 року. У свою чергу, Сенат Національного Конгресу Мексики 11 листопада 2008 року ухвалив резолюцію з нагоди 75-х роковин Голодомору, в якій висловив солідарність з народом України та закликав до недопущення подібних трагічних явищ у майбутньому.

У січні 2016 р. створено нову депутатську групу Верховної Ради України з міжпарламентських звʼязків з Мексиканськими Сполученими Штатами. Співголовами групи стали депутати Верховної Ради України Наталія Володимирівна Кацер-Бучковська та Юрій Васильович Чижмарь.

У травні 2016 р. у Палаті депутатів Національного Конгресу створено нову депутатську Групу дружби «Мексика-Україна», яку очолив депутат від Екологічної партії зелених Мексики Омар Ное Бернардіно Варгас. Його заступниками стали депутати: Педро Луіс Ноблє Монтеррубіо від Революційно-інституційної партії та Сантьяго Торребланка Енхель від Партії національної дії.

Розвитку міжпарламентського діалогу сприяла урочиста церемонія інавгурації та офіційного започаткування роботи депутатської Групи дружби «Мексика – Україна» 19 липня 2016 р. у Палаті депутатів Національного Конгресу Мексики за участю представників Сенату та Палати депутатів, МЗС Мексики, членів української громади, ділових кіл країни перебування, громадськості та місцевих ЗМІ. У рамках зазначеної церемонії відбувся обмін думками щодо стану та перспектив розвитку українсько-мексиканських відносин. Депутати та представники зовнішньополітичного відомства Мексики, відзначивши важливість розбудови двостороннього міжпарламентського співробітництва, виявили готовність до розширення звʼязків між представниками двох парламентів, зокрема шляхом здійснення взаємних візитів.

Важливою подією у розбудові договірно-правової бази з Мексикою стало підписання 28 липня 2015 р. Генеральної угоди про співробітництво між Київським національним університетом імені Тараса Шевченка та Національним автономним університетом Мексики, в рамках якої передбачається співпраця в різних сферах університетського життя та управління на засадах паритетності і взаємної вигоди із залученням всієї університетської спільноти (керівництва, професорсько-викладацького складу, студентів та аспірантів).

Всебічному розвитку двостороннього співробітництва між Україною та Мексикою має сприяти подальше розширення гуманітарного сегменту двосторонньої договірно-правової бази. На цьому напрямі слід відзначити зусилля дипустанови, спрямовані на налагодження співпраці на регіональному рівні, завдяки яким готуються до підписання угоди про встановлення побратимських відносин між м. Сан-Луїс-Потосі та м.Дніпропетровськом,        м. Леон та м. Львовом, м. Веракруз та м. Одесою, м. Ісла Мухерес та м. Скадовськом, штатом Халіско та Харківською областю. Враховуючи традиційно дружні відносини України та Мексики, а також значний торговельно-економічний та культурний потенціал двостороннього співробітництва на регіональному рівні, заявлений інтерес мексиканської сторони є слушною нагодою для встановлення дружніх відносин, що без сумніву має піти на користь народів обох країн.

Крім того, у 2016 році з метою активізації українсько-мексиканської співпраці між містами-партнерами в рамках підписаної у 1997 році угоди про встановлення дружніх звʼязків між столицями двох держав Києвом та Мехіко, планується робочий візит в Україну делегації Уряду м. Мехіко, під час якого передбачається підписання Меморандуму про взаєморозуміння щодо співробітництва у сфері охорони здоров’я.

Традиційно значна увага приділяється зміцненню звʼязків з українською громадою Мексики, підтримці її діяльності, задоволенню культурно-мовних, інформаційних та інших потреб. Важливою подією можна вважати формування громадського об’єднання українців в місті Гвадалахара (штат Халіско). З метою збереження культурної та історичної спадщини українського народу, його самобутності та традицій активістами громади на постійній основі проводяться збори, тематичні вечори, активно використовуються соціальні мережі, з вересня 2015 року почала функціонувати суботня школа. В жовтні 2015 року українська громада міста Гвадалахара приєдналась до Міжнародної громадської організації «Global Ukraine» та дистанційно взяла участь у роботі Другого форуму українських діаспор.

На міжнародній арені Мексика демонструє зацікавленість до співробітництва з таких аспектів світового порядку денного, як забезпечення прав людини, роззброєння, боротьба з кліматичними змінами, корупцією, бідністю, незаконним обігом наркотиків.

Відсутність об’єктивних стримуючих факторів, а також позитивні тенденції, що намітилися останніми роками у динаміці українсько-мексиканських відносин, свідчать про наявність можливостей для подальшого розвитку політичного діалогу на всіх рівнях, активізації співпраці в економічній сфері, посилення взаємодії в міжнародних організаціях

Політичне співробітництво. Зустрічі, візити

З часу встановлення дипломатичних відносин між Україною та Мексикою відбулися такі політичні контакти вищого та високого рівня:

 • 24-26 вересня 1997 року — Державний візит до Мексики Президента України Леоніда Кучми;
 • вересень 1998 року — зустріч Міністра закордонних справ України Бориса Тарасюка з главою зовнішньополітичного відомства Мексики Росаріо Грін (у рамках роботи 53-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, м. Нью-Йорк);
 • 10-14 вересня 2003 року — візит до Мексики урядової делегації України на чолі з Першим віце-прем’єр-міністром Миколою Азаровим (П’ята Конференція Світової організації торгівлі на рівні міністрів, м. Канкун);
 • 9-11 грудня 2003 року — візит до Мексики офіційної делегації України на чолі з Міністром юстиції Олександром Лавриновичем (Політична Конференція високого рівня з підписання Конвенції ООН проти корупції, м. Меріда);
 • 29 квітня 2005 року — зустріч Міністра закордонних справ України Бориса Тарасюка з главою зовнішньополітичного відомства Мексики Луісом Ернесто Дербесом Баутістою (Третя Міністерська конференція Спільноти демократій, м. Сантьяго, Республіка Чилі);
 • 19-20 червня 2005 року — Державний візит в Україну Президента Мексики Віcенте Фокса Кесади.
 • 22-23 січня 2012 року в рамках відзначення 20-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між двома державами з офіційним візитом в Мексиці перебувала делегація МЗС України на чолі з Міністром закордонних справ України К.І.Грищенком.

Хронологія механізму політичних консультацій між міністерствами закордонних справ України та Мексики:

На рівні заступників глав зовнішньополітичних відомств:

 • квітень 1999 року — перший раунд (м. Київ);
 • червень 2001 року — другий раунд (м. Мехіко);
 • липень 2004 року — третій раунд (м. Київ);

На рівні начальників територіальних управлінь зовнішньополітичних відомств:

 • липень 2003 року — перший раунд (м. Київ);
 • жовтень 2004 року — другий раунд (м. Мехіко).

Хронологія інших політичних контактів:

 • березень 2000 року — зустріч Першого заступника міністра закордонних справ України Олександра Чалого з главою зовнішньополітичного відомства Мексики Росаріо Грін (м. Сантьяго, Республіка Чилі);
 • 29 листопада — 3 грудня 2000 року — візит української офіційної делегації на чолі з Першим заступником міністра закордонних справ Олександром Чалим до Мексики;
 • 30 листопада — 2 грудня 2006 року — візит до Мексики Заступника міністра закордонних справ України Володимира Хандогія в якості Спеціального представника Президента України В.А.Ющенка (інавгурація новообраного Президента Мексики Ф.Кальдерона);
 • 30 червня — 1 липня 2008 року — візит до Мексики Виконуючого обов’язки Першого заступника Міністра закордонних справ України Юрія Костенка, в ході якого відбулась його зустріч із Заступником Міністра закордонних справ Мексики Хуаном Мануелєм Гомесом Робледо;
 • 29-30 жовтня 2009 року — участь делегації України на чолі з Директором Департаменту ООН та інших міжнародних організацій МЗС України С.О.Кислицею у першому засіданні Групи зі зміцнення Ради ООН з прав людини (м. Мехіко).
 • у ході візиту заступника Міністра закордонних справ C.О.Кислиці до Нью-Йорку у січні 2015 р. відбулися переговори з Постійним представником Мексики при ООН Х.Монтаньо з проблематики двосторонніх відносин та співпраці в рамках міжнародних організацій.
 • В рамках перебування української офіційної делегації з метою проведення третього раунду експертних переговорів з узгодження тексту Угоди між Україною та Мексикою про сприяння та взаємний захист інвестицій 28 квітня 2016 р. за ініціативи української сторони в МЗС Мексики відбулась зустріч Керівника Головного департаменту зовнішньої політики та європейської інтеграції Адміністрації Президента України І.І.Жовкви із Заступником Міністра закордонних справ Мексики К.А.Де Ікаса Гонсалесом.

Хронологія міжпарламентських контактів:

 • 30 вересня — 5 жовтня 2002 року — візит до Мексики Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ніни Карпачової;
 • 29-31 березня 2004 року — візит до Мексики делегації Верховної Ради України у складі народного депутата, члена Постійної делегації ВР у Парламентській Асамблеї Ради Європи Олександра Карпова та консультанта Управління забезпечення міжпарламентських зв’язків Апарату ВР Наталії Михальчук (засідання Комітету ПА РЄ з питань міграції, біженців та демографії, м. Ермосільйо);
 • 15-23 квітня 2004 року — візит до Мексики делегації Верховної Ради України на чолі із заступником голови Комітету ВР у закордонних справах, членом Міжпарламентського Союзу Ігорем Осташем (110-та Асамблея МПС, чергова сесія Асоціації генеральних секретарів парламентів, м. Мехіко);
 • 14-16 жовтня 2004 року — візит до Мексики Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ніни Карпачової (Міжнародний семінар «Причини та наслідки міграції в контексті прав людини», м. Мехіко);
 • 23-27 січня 2006 року — зустріч членів Постійної делегації Верховної Ради України у ПА РЄ з Головою Сенату Національного Конгресу Мексики Енріке Джексоном Раміресом (м. Страсбург);
 • 21-26 листопада 2008 року — візит до України Заступника Голови Сенату Національного Конгресу Мексики Єйколь Полевнскі Гурвіц (Міжнародний форум та конмеморативні заходи з нагоди 75-х роковин Голодомору в Україні);
 • 11-13 березня 2010 року — візит до м. Мехіко Народного депутата України, секретаря Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва і місцевого самоврядування С.В.Гордієнка з метою участі у ХІVМіжнародному семінарі «Партії та нове суспільство», що організовується Партією праці Мексики.
 • У січні 2016 р. створено депутатську групу Верховної Ради України з міжпарламентських звʼязків з Мексиканськими Сполученими Штатами. Співголовами групи стали депутати Верховної Ради України Наталія Володимирівна Кацер-Бучковська та Юрій Васильович Чижмарь.

У травні 2016 р. у Палаті депутатів Національного Конгресу створено нову депутатську Групу дружби «Мексика-Україна», яку очолив депутат від Екологічної партії зелених Мексики Омар Ное Бернардіно Варгас. Його заступниками стали депутати: Педро Луіс Ноблє Монтеррубіо від Революційно-інституційної партії та Сантьяго Торребланка Енхель від Партії національної дії. mso-bidi-language:AR-SA'>Відсутність об’єктивних стримуючих факторів, а також позитивні тенденції, що намітилися останніми роками у динаміці українсько-мексиканських відносин, свідчать про наявність можливостей для подальшого розвитку політичного діалогу на всіх рівнях, активізації співпраці в економічній сфері, посилення взаємодії в міжнародних організаціях

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux