Посольство України в Мексиканських Сполучених Штатах

, Київ 20:05

Мексиканські Сполучені Штати

Рекомендації щодо правил поведінки

1. Під час підготовки до виїзду до Мексики радимо ознайомитися з наявними відомостями про країну, умовами перебування в ній та її законодавством.

2. При виїзді до Мексики на тимчасове проживання наполегливо радимо взяти з собою апостильовані копії всіх особистих документів (свідоцтво про народження, шлюб, розірвання шлюбу, дипломи, атестати, довідки про непритягнення до кримінальної відповідальності). У разі самостійного виїзду неповнолітніх дітей до згаданих країн необхідно також взяти з собою апостильований дозвіл батьків на в’їзд-виїзд з них.

3. Пам’ятайте, що Україна має візовий режим з Мексикою. Водночас, з 1 листопада 2010 року Україна була включена до списку країн, на які поширюється дія так званої Системи електронного дозволу (СЕД). Це практично є скасуванням Мексикою в односторонньому порядку візового режиму для більшості категорій громадян нашої держави.

Як альтернативу платній візі, громадяни України, які мають чинний закордонний паспорт та бажають в’їхати на територію Мексики з метою туризму, бізнесу та транзиту, можуть отримати електронний дозвіл компетентних органів Мексики. Для цього необхідно заповнити анкету, розміщену на веб-сторінці Національного інституту міграції Мексики за адресою:

http://www.inm.gob.mx/index.php/page/Solicitud_de_Autorizacion_Electronica/ru.html. Після обробки анкетних даних, введених громадянином України, за декілька секунд електронна система дає відповідь. Якщо відповідь СЕД є позитивною, віза таким громадянам України для в’їзду на територію Мексики вже не потрібна.

Позитивну відповідь СЕД слід роздрукувати та представити її в день відльоту співробітникам авіакомпанії, якою здійснюється переліт до Мексики, а також після прильоту на територію Мексики у пункті прикордонного контролю – офіцерам міграційної служби країни. Процедура отримання такого дозволу є безкоштовною. Водночас, перш ніж скористатися ним необхідно пересвідчитись, чи авіакомпанія, якою планується здійснити подорож, підключена до СЕД. У протилежному випадку доведеться отримувати візу на загальних підставах в Посольстві Мексики в Україні.

Громадяни України, які мають дійсні американські візи або є постійними резидентами Японії, Великій Британії, Канади, США та країнах Шенгенського простору, не потребують електронного дозволу для в’їзду до Мексики.

4. Пам'ятайте, що перебуваючи на території Мексики Ви маєте неухильно дотримуватись законодавства цієї країни. Незнання місцевих законів не звільняє від відповідальності за їх порушення.

Міністерство закордонних справ України та дипломатичні установи України за кордоном в жодному випадку не поділяють відповідальність за вчинений громадянином України злочин чи правопорушення.

5. Після прибуття до місця тимчасового (понад 3 місяці) чи постійного проживання в Мексиці радимо звернутись до консульського відділу Посольства України в Мексиці (м. Мехіко) з метою реєстрації (тимчасовий/постійний консульський облік).

Прийняття на тимчасовий консульський облік не є обов’язковим, однак допоможе знайти Вас у разі, якщо Вас терміново розшукуватимуть члени Вашої родини в Україні, передати Вам будь-яке повідомлення або допомогти у випадку надзвичайних подій в країні перебування (землетрус, пожежа тощо), а також значно полегшить процедуру оформлення Вам, у разi необхiдностi, документів на повернення в Україну.

Разом з тим повідомляємо, що законом України “Про громадянство України” від 18.01.01. р. не передбачено обов‘язку громадян України ставати на тимчасовий консульський облік, а також не передбачено відповідальності за неперебування на такому обліку.

6. У разі затримання чи обмеження Вашої свободи в будь-якій формі, вимагайте невідкладної зустрічі з консулом України.

7. Перебуваючи в Мексиці уважно слідкуйте за Вашими речами, коштовностями, грошима, авіаквитками та документами. Ніколи і нікому не віддавайте Ваш паспорт, тримайте його завжди при собі, бажано не в сумочці, а у внутрішній кишені.

У випадку втрати чи вилучення паспорта негайно звертайтеся до Консульського відділу Посольства України в Мексиці (м.Мехіко), де можна отримати посвідчення особи на повернення в Україну.

8. Перебуваючи в Мексиці обов’язково майте при собі телефони та адреси Посольства України в Мексиці.

9. Перед виїздом за кордон обов’язково залишайте інформацію про місце Вашого перебування за кордоном (повну та точну адресу, номери стаціонарних або мобільних телефонів, за якими з Вами можна зв’язатися) Вашим рідним та друзям в Україні, а також адресу, номери телефону чи факсу роботодавця.

10. Пам’ятайте!!! Щоб не стати жертвою секс-бізнесу та злочинних угруповань, уникайте неправдивих оголошень у газетах, підозрілих або занадто привабливих пропозицій щодо працевлаштування з боку невідомих Вам людей, агенцій тощо. Якщо Ви стали жертвою торгівців людьми, повідомте про це до Посольства України в Мексиці.

Крім того, з порушеного питання можна звертатися до Мiжнародної органiзацiї з мiграцiї (МОМ) у м. Київ, що допомагає жертвам торгiвлi людьми i сексуальної експлуатацiї та сприяє поверненню громадян України на Батьківщин, за телефонами (380)44/490-56-80, (380)44/490-56-81, (380)44/490-56-82, (380)44/490-56-84.

УВАГА! Консульські установи та посадові особи не можуть виконувати обов'язки адвокатів, юридичних консультантів, туристичних агентів, перекладачів тощо, не надають матеріальну допомогу, не видають гроші в борг, не сплачують готельні та інші рахунки, i, у разі порушення законів країни перебування, консул не може звільнити Вас від відповідальності. Слід пам'ятати, що консул не вповноважений надавати послуги щодо Вашого працевлаштування, отримання дозволу на проживання чи іноземного громадянства.

За законодавством України інформація, яку Ви надаєте Посольству, є конфіденційною. Посольство може її оприлюднити тільки за Вашої згоди i тільки особам, яким Ви дали на це повноваження.

Порядок звернення громадян України до Консульського відділу Посольства України в Мексиці по допомогу:

Кожний громадянин України, який перебуває за кордоном, може звернутися до консульської установи України по допомогу. Це можна зробити таким чином:

 • зателефонувати до консула особисто або до будь-якого співробітника консульської установи України, чи передати інформацію через третю особу, гуманітарну організацію;
 • особисто прийти на консульський прийом;
 • звернутися факсом чи поштою. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, контактний телефон (факс), громадянство та викладено, по можливості - детально, суть проблеми. Зазначене звернення повинно бути підписано заявником із зазначенням дати;
 • направити своє звернення електронним зв'язком на адресу консульства;
 • звернутись до будь-якої офіційної установи або ж до неурядової правозахисної організації з проханням передати відповідну інформацію консулу України.

Заради особистої безпеки громадянам України, що в’їжджають до Мексики, рекомендується:

 • не виставляти напоказ цінні речі, як-то: комп’ютерну техніку, фото-/відеокамери, ювелірні прикраси, а також не мати при собі великі суми грошей;
 • у випадку пограбування, не опиратися, оскільки нападники, зазвичай, озброєні вогнепальною зброєю, яку, не вагаючись, застосовують у разі опору жертви;
 • не мандрувати одному, а звернутися до перевіреного туристичного оператора, перебуваючи в країні, залишатися у групі, переміщуватися караваном з двох або більше автомобілів, тримаючись головних автошляхів та основних туристичних центрів;
 • не зупинятися в готелях, що не відповідають необхідним вимогам безпеки;
 • утримуватися від здійснення міжміських поїздок у темні години доби;
 • не зупиняти на вулицях перше-ліпше таксі, натомість краще викликати радіо-таксі або замовити в готелі безпечне таксі;
 • пильнувати за особистими речами та паспортами при посадці в автобуси (не тримати їх на спині в рюкзаку);
 • жінкам слід бути особливо обережними, якщо вони перебувають у Мексиці одні, та уникати перебування на вулицях у вечірні/нічні години без надійного супроводу;
 • перебуваючи за кермом автомобіля, уникати публічного використання мобільних телефонів, дорогих годинників, що можуть потрапити в поле зору потенційних злочинців, та не залишати цінні речі в салоні автомобіля.

Безпекова та криміногенна ситуація

Щороку Мексику відвідують мільйони туристів з усього світу. Водночас злочинність та насильство присутні в багатьох регіонах цієї країни. Туристи завжди мають бути насторожі, особливо відвідуючи прикордонні зі США регіони. У боротьбі зі злочинністю Уряд Мексики використовує сили як федеральної поліції, так і військових. В країні встановлено чисельні блокпости, які, як правило, оперуються військовими.

Найбільш криміногенними вважаються такі штати як Мічоакан, Тамауліпас, Чіуауа, Сіналоа та Коауіла, а також міста Ногалес, Сьюдад Хуарес, Нуево-Ларедо, Монтеррей та Матаморос.

На загальну ситуацію в Мексиці значною мірою впливають події, пов’язані з тривалою урядовою кампанією боротьби з організованою злочинністю та наркотрафіком із задіянням у ній військових підрозділів.

У відповідь на кроки Уряду, спрямовані на силове вирішення проблеми, злочинні угруповання та наркоторговці відповідають дедалі жорсткішими протидіями, результатом яких є чисельні жертви серед представників влади, поліцейських та пересічних громадян. Разом з тим, останнім часом наркокартелі, які несуть втрати в результаті дій Уряду, перейшли практично до терористичних актів, використовуючи для своїх збройних акцій начинені вибухівкою автомобілі, чого не спостерігалося раніше.

При цьому, слід зазначити, що найбільш жорсткі збройні протистояння з чисельними жертвами мають місце головним чином у північних прикордонних зі США штатах Мексики, через територію яких наркокартелі постачають основну масу наркотиків до Сполучених Штатів.

Арсенал зброї, якою володіє організована злочинність, дає їй змогу успішно протистояти урядовим військовим підрозділам. Зокрема, згідно з аналізом, проведеним Палатою депутатів Конгресу Мексики, в країну щодня ввозиться, головним чином із США, в середньому 1 тис. одиниць стрілецької зброї (тобто - 365 тис. щорічно). Враховуючи, що силами безпеки Мексики за останні три з половиною роки було конфісковано лише 180 тис. одиниць зброї, основна її маса залишається на руках злочинних елементів. Водночас, з огляду на те, що наркокартелі Мексики отримують щорічно більше 25 млрд. дол. США від продажу наркотиків, вони мають достатньо коштів для оновлен ня і поповнення своїх збройних арсеналів.

Заради особистої безпеки громадянам України, що в’їжджають до Мексики, рекомендується:

 • не виставляти напоказ цінні речі, як-то: комп’ютерну техніку, фото-/відеокамери, ювелірні прикраси, а також мати при собі великі суми грошей;
 • у випадку пограбування, не опиратися, оскільки нападники, зазвичай, озброєні вогнепальною зброєю, яку, не вагаючись, застосовують у разі опору жертви;
 • не мандрувати одному, а звернутися до перевіреного туристичного оператора, перебуваючи в країні, залишатися у групі, переміщуватися караваном з двох або більше автомобілів, тримаючись головних автошляхів та основних туристичних центрів;
 • не зупинятися в готелях, що не відповідають необхідним вимогам безпеки;
 • утримуватися від здійснення міжміських поїздок у темні години доби;
 • не зупиняти на вулицях Мексики перше-ліпше таксі, натомість краще викликати радіо-таксі або замовити в готелі безпечне таксі;
 • пильнувати за особистими речами та паспортами при посадці в автобуси (не тримати їх на спині в рюкзаку);
 • жінкам слід бути особливо обережними, якщо вони перебувають у Мексиці одні, та уникати перебування на вулицях у вечірні/нічні години без надійного супроводу;
 • перебуваючи за кермом автомобіля, уникати публічного використання мобільних телефонів, дорогих годинників, що можуть потрапити в поле зору потенційних злочинців, або залишати цінні речі в салоні автомобіля.

Рівень злочинності в Мексиці досить високий і продовжує зростати. Злочини на вулицях, від кишенькових крадіжок до озброєних нападів, є серйозною проблемою більшості великих міст країни, в тому числі столиці. Кількість вбивств у Мексиці значно зросла впродовж останніх років, в основному, через діяльність наркокартелів. Крім того, продовжують траплятися випадки викрадення людей, у тому числі дітей.

Умови працевлаштування

Для можливості роботи іноземців в Мексиці необхідно спочатку отримати статус “постійного резидента” (міграційна форма FM2) або “тимчасового резидента” (міграційна форма FM3) в Національному інституті з питань міграції цієї країни, а потім відповідний дозвіл на роботу.

Для отримання згаданого дозволу іноземець має подати до Національного інституту з питань міграції наступні документи:

1. Заяву встановленого зразка.

2. Міграційну форму FM2 або FM3.

3. Легалізовані та перекладені на іспанську мову копії свідоцтва про народження та документів про освіту.

4. Оригінал контракту на роботу.

Роботодавці, перед наданням роботи та укладання відповідних контрактів з іноземними громадянами зобов’язані пересвідчитися у легальності їх перебування в країні.

Іноземні громадяни в Мексиці мають право працювати з метою отримання прибутку лише за умови надання їм компетентними мексиканськими органами статусу “постійного резидента” або “тимчасового резидента”. Іноземні громадяни, які отримують після прибуття до Мексики статус “постійного резидента”, мають на території країни однакові з громадянами Мексики права та обов’язки.

Головним органом Мексики, який курує питання міграції, є Національне інститут з питань міграції. До компетенції Інституту входять питання надання дозволів іноземним громадянам на в’їзд та проживання в країні, а також контролю за їх в’їздом, перебуванням та виїздом з країни, продовження терміну дії дозволів на перебування в країні.

Посольство України не надає сприяння в отриманні від органів влади Мексики паспортів або інших документів, що засвідчують особу, а також не надає послуги щодо працевлаштування.

 

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб’єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт -  www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном»).

Надання медичних та соціальних послуг

Медичне обслуговування іноземців на території Мексики здійснюється на платній основі. Соціальне державне страхування не розповсюджується на іноземців.

Таким чином, громадяни України, перебуваючи на території Мексики, повинні або мати страховий поліс, або оплатити надання невідкладної медичної допомоги.

Корисні номери телефонів

Невідкладна допомога – 911

Поліція – 060, 080

Пожежна служба – 068, 5768-3700

Допомога туристам – 078, 5250-8221

Червоний хрест, надання невідкладної допомоги – 065

МВС, невідкладна допомога – 066

Довідкова служба – 040

Митні питання

На міжнародних авіарейсах дозволяється ввозити в Мексику без сплати митних зборів:

 • одяг та предмети особистого користування на загальну суму до 3 тис. дол. США);
 • сигарети – 200 од., сигари – 50 од., тютюн – 250 гр.;
 • алкогольні напої – 3 л.;
 • книги, газети, буклети не для комерційних цілей;
 • їнові товари вартістю до 300 дол. США;
 • товари вартістю до 300 дол. США, придбані при прибутті у магазинах «Duty Free Shop».

Обов’язковому декларуванню підлягає ввезення валюти (готівкою або іншими способами) сумою понад 10 тис. дол. США.

Без відповідного дозволу заборонено ввезення неконсервованих фруктів та овочів, садових квітів та рослин, фруктових, декоративних та лісових дерев або їх частин, цибулин, насіння, черешків, живців, бруньок і т. п., ґрунту; комах, слимаків, бактерій, грибів; котів, собак та інших домашніх тварин, екзотичних тварин, пташок, бджіл тощо; м’яса будь-якого тваринного походження, ковбасних виробів, шинки, молочних продуктів, біологічних речовин, сироваток, вакцин; продукти для харчування тварин, продукти бджільництва (мед, віск тощо).

Вимоги щодо ввезення домашніх тварин (собак, котів):

1. Повна інформація про власника (ПІБ, країна походження, транзитні країни, місце проживання).

2. Інформація про тварину: порода, стать, дата народження, розмір, вага, масть, особливі ознаки.

3. Сертифікат про щеплення проти сказу для тварин старше трьох місяців. У випадку, якщо тварина має менше 3-х місяців віку або походить з країни вільної від сказу (або з такої, де щеплення проти сказу заборонено) це має бути підтверджено відповідним сертифікатом, виданим офіційним санітарним органом країни походження.

4. Зоосанітарний сертифікат, виданий офіційним санітарним органом країни походження, в якому повинно бути зазначено, що:

 • до моменту здійснення подорожі травина не виявляла ознак інфекційно-заразних або паразитарних захворювань властивих для цього виду;
 • якщо тварина походить з країни, яка офіційно заявила перед Міжнародним епізоотичним бюро про наявність на своїй території випадків африканської кінської чуми та/або лихоманки Ріфт-Валлі (ЛРВ), власник тварини повинен підтвердити, що в місці походження тварини та в радіусі 50 км навколо не було зареєстровано випадків цих захворювань протягом останніх 12 місяців або тварина не перебувала у зонах ризику.

5. Тварини, які відповідають вищезазначеним вимогам не будуть проходити ввізний карантин; у випадку виникнення підозри щодо наявності у тварини інфекційно-заразних захворювань або захворювань високого ступеня ризику, Генеральне управління здоров’я тварин  залишає за собою право ізолювати тварину та вжити відповідних санітарних заходів.

Стосовно правил ввезення інших видів тварин до Мексики необхідно отримати консультацію в Генеральному управлінню здоров’я тварин Мексики (Dirección General de Salud Animal, ubicada en Calle Municipio Libre No. 377, Col. Santa Cruz Atoyac, Del. Benito Juárez C.P. 03310 México, D.F. Tels. 5905-1000 Ext. 51037).

Мапа


Беліз

Рекомендації щодо правил поведінки

1. Перед поїздкою до Белізу радимо ознайомитися з наявними відомостями про країну, умовами перебування в ній та її законодавством.

2. При виїзді до Белізу на тимчасове проживання наполегливо радимо взяти з собою апостильовані копії всіх особистих документів (свідоцтво про народження, шлюб, розірвання шлюбу, дипломи, атестати, довідки про непритягнення до кримінальної відповідальності). У разі самостійного виїзду неповнолітніх дітей до Белізу необхідно також взяти з собою апостильований дозвіл батьків на перетин дитиною кордону в обох напрямках.

 3. Перебуваючи на території Белізу Ви маєте неухильно дотримуватись законодавства цієї країни. Незнання місцевих законів не звільняє від відповідальності за їх порушення.

 Міністерство закордонних справ України та дипломатичні установи України за кордоном в жодному випадку не поділяють відповідальність за вчинений громадянином України злочин чи правопорушення.

4. Після прибуття до місця тимчасового (понад 3 місяці) чи постійного проживання в Белізі радимо звернутись до консульського підрозділу Посольства України в Мексиці (м. Мехіко) з метою реєстрації (тимчасовий/постійний консульський облік).

 Прийняття на тимчасовий консульський облік не є обов’язковим, однак допоможе сконтактувати, якщо Вас терміново розшукуватимуть члени Вашої родини в Україні, передати Вам будь-яке повідомлення або допомогти у випадку надзвичайних подій в країні перебування (землетрус, пожежа тощо), а також значно полегшить процедуру оформлення Вам, у разi необхiдностi, документів на повернення в Україну.

5. У разі затримання чи обмеження Вашої свободи в будь-якій формі, вимагайте невідкладної зустрічі з консулом України.

6. Перебуваючи в Белізі, уважно слідкуйте за Вашими речами, коштовностями, грошима, авіаквитками та документами. Ніколи і нікому не віддавайте Ваш паспорт, тримайте його завжди при собі, бажано не в сумочці, а у внутрішній кишені.

 У випадку втрати чи вилучення паспорта негайно звертайтеся до Консульського відділу Посольства України в Мексиці (м. Мехіко), де можна отримати посвідчення особи на повернення в Україну.

7. Під час перебування у Белізі обов’язково майте при собі інформацію про номери телефонів та адресу Посольства України в Мексиці.

8. Перед виїздом за кордон обов’язково залишайте інформацію про місце Вашого планованого перебування за кордоном Вашим рідним та друзям в Україні (повну та точну адресу, номери стаціонарних або мобільних телефонів, за якими з Вами можна сконтактувати), а також адресу, номери телефону чи факсу роботодавця.

 9. Щоб не стати жертвою торгівлі людьми та злочинних угруповань, уникайте неправдивих оголошень у газетах, підозрілих або занадто привабливих пропозицій щодо працевлаштування з боку невідомих Вам людей, агенцій тощо. Якщо Ви стали жертвою торгівлі людьми, повідомте про це до Посольства України в Мексиці.

Крім того, з порушеного питання можна звертатися до Мiжнародної органiзацiї з мiграцiї (МОМ) у м. Київ, що допомагає жертвам торгiвлi людьми i сексуальної експлуатацiї та сприяє поверненню громадян України на Батьківщину, за телефонами (380)44/490-56-80, (380)44/490-56-81, (380)44/490-56-82, (380)44/490-56-84.

Заради особистої безпеки громадянам України, що в’їжджають до Белізу, рекомендується:

 • не виставляти напоказ цінні речі, як-то: комп’ютерну техніку, фото-/відеокамери, ювелірні прикраси, а також не мати при собі великі суми грошей;
 • у випадку пограбування, не опиратися, оскільки нападники, зазвичай, озброєні вогнепальною зброєю, яку, не вагаючись, застосовують у разі опору жертви;
 • не мандрувати одному, а звернутися до перевіреного туристичного оператора, перебуваючи в країні, залишатися у групі, переміщуватися караваном з двох або більше автомобілів, тримаючись головних автошляхів та основних туристичних центрів;
 • не зупинятися в готелях, що не відповідають необхідним вимогам безпеки;
 • утримуватися від здійснення міжміських поїздок у темні години доби;
 • не зупиняти на вулицях перше-ліпше таксі, натомість краще викликати радіо-таксі або замовити в готелі безпечне таксі;
 • пильнувати за особистими речами та паспортами при посадці в автобуси (не тримати їх на спині в рюкзаку);
 • жінкам слід бути особливо обережними, якщо вони перебувають в Белізі одні, та уникати перебування на вулицях у вечірні/нічні години без надійного супроводу;
 • перебуваючи за кермом автомобіля, уникати публічного використання мобільних телефонів, дорогих годинників, що можуть потрапити в поле зору потенційних злочинців, та не залишати цінні речі в салоні автомобіля.

Режим в’їзду: Візовий, візи оформлюються через Посольство Великої Британії в Україні

Місце розташування дипломатичного представництва або консульської установи: Київ

Безпекова та криміногенна ситуація

У Белізі рівень злочинності тримається на досить високій планці, хоча країна і вважається безпечною для туристів. Випадки крадіжок на вулицях і в готелях, злочини насильницького характеру і відверте нахабне шахрайство досить часто зустрічаються особливо в Беліз-Сіті. Водночас, якщо порівнювати криміногенну ситуацію в усіх центральноамериканських країнах, в Белізі відзначається більш низький рівень злочинів, скоєних проти іноземців. Звичайно, в цілях власної безпеки не слід поодинці бродити по віддалених нічних вулицях і районах. У місцях великого скупчення людей або при користуванні громадським транспортом слід проявляти більше пильності і відмовитися від наочної демонстрації вмісту свого гаманця, не діставати при сторонніх валюту, і намагатися якомога менше використовувати наочно фото-і відео технічну апаратуру, а також дорогі мобільні телефони.

Водночас, є райони Белізу, що не представляють ніякої кримінальної небезпеки для туристів, це, зокрема, сільські райони країни. Водночас, жебраки та дрібні шахраї можуть зустрітися і в селах. Безпека глибинок, в основному підтримується самим населенням, і все ж необхідно при подорожі в прикордонні райони, попередньо заручитися підтримкою і допомогою досвідченого провідника, який добре знає місцевість.

Головні автомагістралі Белізу не відрізняються підвищеним комфортом, і не всі з них відповідають встановленим вимогам дорожніх правил.

Тривалий час через територію Белізу здійснювався транзит наркотичних речовин по шляху їх проходження з Південної Америки в Сполучені Штати. Як наслідок, тут, як і раніше, можна легко добути кокаїн, марихуану та інші наркотикосодержащие речовини. Поліція країни веде постійну боротьбу і суворо карає за розповсюдження і вживання наркотиків. Іноземці не становлять винятків, і можуть піддатися штрафним санкціям – у кращому випадку буде стягнутий штраф у розмірі 3000-5000 доларів США. Водночас, самою строгою мірою буде засудження і ув'язнення на декілька років.

Умови працевлаштування

Законодавство Белізу у сфері працевлаштування захищає місцевий ринок робочої сили і спрямоване на забезпечення працевлаштування перш за все громадян цієї країни. Водночас, за окремих обставин, можливий найм на роботу і іноземних громадян. В Белізі існує два види дозволів на роботу іноземців:

      1.  Дозвіл на найм іноземця на роботу.

Будь-який іноземець, який бажає працювати в Белізі, повинен легально знаходитись на території країни принаймні 6 місяців. Роботодавець, який планує найняти на роботу іноземця, подає до Мінпраці країни такі документи:

 • заяву-анкету встановленого зразка потенційного робітника;
 • паспорт іноземця;
 • 3 фотокартки іноземця;
 • документальне підтвердження кваліфікації іноземця посаді, яку він планує займати;
 • збір у розмірі 20 дол. США.

Крім того, роботодавець має підтвердити, що були вичерпані усі можливості найму громадянина Белізу на згадану посаду. Це означає надання доказів того, що оголошення про прийом на відповідну роботу було розміщено в місцевих засобах інформації принаймні протягом трьох тижнів, і в результаті не було знайдено жодного кандидата з числа громадян Белізу.

      2. Дозвіл на тимчасове працевлаштування за власний рахунок.

Такий дозвіл оформлюється, як правило, іноземним інвесторам, які легально перебувають на території країни.

Для отримання дозволу заявник подає до Мінпраці такі документи:

 • докази наявності фінансових активів, достатніх для ведення планованої ділової активності (виписки з банківських рахунків);
 • рекомендації від місцевого міністерства або організації, залежно від виду запланованої діяльності;

У цьому випадку скасовується обов’язковість вимоги щодо попереднього проживання на території Белізу протягом шести місяців.

Посольство України не надає сприяння в отриманні від органів влади Белізу паспортів або інших документів, що засвідчують особу, а також не надає послуги щодо працевлаштування.

 

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб’єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт -  www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном»).

Надання медичних та соціальних послуг

Медичне обслуговування іноземців на території Белізу здійснюється на платній основі. Невідкладна медична допомога також надається на платній основі.

Необхідність здійснення будь-яких щеплень перед поїздкою до Белізу відсутня.

Соціальне державне страхування не розповсюджується на іноземців.

Таким чином, громадяни України, перебуваючи на території Белізу, повинні або мати страховий поліс, або оплатити надання невідкладної медичної допомоги.

Корисні номери телефонів

Служба порятунку, поліція – 911, 227-2222

Швидка допомога – 90

Туристична поліція Беліз-Сіті - 027-2222 і 401

Берегова охорона – 225-2125

Центр управління туризмом – 223-1913

Міграційні питання – 822-2423.

Митні питання

 На міжнародних авіарейсах дозволяється ввозити до Белізу без сплати митних зборів:

 • одяг та предмети особистого користування на загальну суму до 3 тис. дол. США);
 • сигарети – 200 од., сигари – 50 од., тютюн – 250 гр.;
 • алкогольні напої – 0,5 л (міцність більше 22%), слабоалкогольні напої – 2 л.;
 • книги, газети, буклети не для комерційних цілей;
 • нові товари вартістю до 300 дол. США;
 • товари вартістю до 300 дол. США, придбані при прибутті у магазинах «Duty Free Shop».

Обов’язковому декларуванню підлягає ввезення валюти (готівкою або іншими способами) сумою понад 10 тис. дол. США.

Без відповідного дозволу заборонено ввезення неконсервованих фруктів та овочів, садових квітів та рослин, фруктових, декоративних та лісових дерев або їх частин, цибулин, насіння, черешків, живців, бруньок і т. п., ґрунту; комах, слимаків, бактерій, грибів; котів, собак та інших домашніх тварин, екзотичних тварин, пташок, бджіл тощо; м’яса будь-якого тваринного походження, ковбасних виробів, шинки, молочних продуктів, біологічних речовин, сироваток, вакцин; продукти для харчування тварин, продукти бджільництва (мед, віск тощо).

 Вимоги щодо ввезення домашніх тварин (собак, котів):

1. Повна інформація про власника (ПІБ, країна походження, транзитні країни, місце проживання).

2. Інформація про тварину: порода, стать, дата народження, розмір, вага, масть, особливі ознаки.

3. Сертифікат про щеплення проти сказу для тварин старше трьох місяців. У випадку, якщо тварина має менше 3-х місяців віку або походить з країни вільної від сказу (або з такої, де щеплення проти сказу заборонено) це має бути підтверджено відповідним сертифікатом, виданим офіційним санітарним органом країни походження.

4. Зоосанітарний сертифікат, виданий офіційним санітарним органом країни походження, в якому повинно бути зазначено, що:

- до моменту здійснення подорожі тварина не виявляла ознак інфекційних або паразитарних захворювань властивих для цього виду;

- якщо тварина походить з країни, яка офіційно заявила перед Міжнародним епізоотичним бюро про наявність на своїй території випадків африканської кінської чуми та/або лихоманки Ріфт-Валлі (ЛРВ), власник тварини повинен підтвердити, що в місці походження тварини та в радіусі 50 км навколо не було зареєстровано випадків цих захворювань протягом останніх 12 місяців або тварина не перебувала у зонах ризику.

5. Тварини, які відповідають вищезазначеним вимогам не будуть проходити ввізний карантин; у випадку виникнення підозри щодо наявності у тварини інфекційних захворювань або захворювань високого ступеня ризику, Генеральне управління здоров’я тварин  залишає за собою право ізолювати тварину та вжити відповідних санітарних заходів.

Мапа


Республіка Гватемала

Рекомендації щодо правил поведінки

1. Під час підготовки до виїзду до Гватемали радимо ознайомитися з наявними відомостями про країну, умовами перебування в ній та її законодавством.

2. При виїзді до Гватемали на тимчасове проживання наполегливо радимо взяти з собою апостильовані копії всіх особистих документів (свідоцтво про народження, шлюб, розірвання шлюбу, дипломи, атестати, довідки про непритягнення до кримінальної відповідальності). У разі самостійного виїзду неповнолітніх дітей до згаданих країн необхідно також взяти з собою апостильований дозвіл батьків на в’їзд-виїзд з них.

3. У березні 2009 року з метою розвитку туризму власті Гватемали в односторонньому порядку прийняли рішення про відміну віз для усіх категорій громадян України. Таким чином, українські громадяни, які бажають відвідати Гватемалу з туристичною метою, можуть подорожувати без оформлення віз або придбання будь-яких додаткових дозвільний документів чи карток.

4. Пам'ятайте, що перебуваючи на території Гватемали Ви маєте неухильно дотримуватись законодавства цієї країни. Незнання місцевих законів не звільняє від відповідальності за їх порушення.

Міністерство закордонних справ України та дипломатичні установи України за кордоном в жодному випадку не поділяють відповідальність за вчинений громадянином України злочин чи правопорушення.

5. Після прибуття до місця тимчасового (понад 3 місяці) чи постійного проживання в Гватемалі радимо звернутись до консульського відділу Посольства України в Мексиці (м. Мехіко) з метою реєстрації (тимчасовий/постійний консульський облік).

Прийняття на тимчасовий консульський облік не є обов’язковим, однак допоможе знайти Вас у разі, якщо Вас терміново розшукуватимуть члени Вашої родини в Україні, передати Вам будь-яке повідомлення або допомогти у випадку надзвичайних подій в країні перебування (землетрус, пожежа тощо), а також значно полегшить процедуру оформлення Вам, у разi необхiдностi, документів на повернення в Україну.

Разом з тим повідомляємо, що законом України “Про громадянство України” від 18.01.01. р. не передбачено обов‘язку громадян України ставати на тимчасовий консульський облік, а також не передбачено відповідальності за неперебування на такому обліку.

6. У разі затримання чи обмеження Вашої свободи в будь-якій формі, вимагайте невідкладної зустрічі з консулом України.

7. Перебуваючи в Гватемалі уважно слідкуйте за Вашими речами, коштовностями, грошима, авіаквитками та документами. Ніколи і нікому не віддавайте Ваш паспорт, тримайте його завжди при собі, бажано не в сумочці, а у внутрішній кишені.

У випадку втрати чи вилучення паспорта негайно звертайтеся до Консульського відділу Посольства України в Мексиці (м.Мехіко), де можна отримати посвідчення особи на повернення в Україну.

8. Перебуваючи в Гватемалі обов’язково майте при собі телефони та адреси Посольства України в Мексиці.

9. Перед виїздом за кордон обов’язково залишайте інформацію про місце Вашого перебування за кордоном (повну та точну адресу, номери стаціонарних або мобільних телефонів, за якими з Вами можна зв’язатися) Вашим рідним та друзям в Україні, а також адресу, номери телефону чи факсу роботодавця.

10. Пам’ятайте!!! Щоб не стати жертвою секс-бізнесу та злочинних угруповань, уникайте неправдивих оголошень у газетах, підозрілих або занадто привабливих пропозицій щодо працевлаштування з боку невідомих Вам людей, агенцій тощо. Якщо Ви стали жертвою торгівців людьми, повідомте про це до Посольства України в Мексиці.

Крім того, з порушеного питання можна звертатися до Мiжнародної органiзацiї з мiграцiї (МОМ) у м. Київ, що допомагає жертвам торгiвлi людьми i сексуальної експлуатацiї та сприяє поверненню громадян України на Батьківщин, за телефонами (380)44/490-56-80, (380)44/490-56-81, (380)44/490-56-82, (380)44/490-56-84.

УВАГА! Консульські установи та посадові особи не можуть виконувати обов'язки адвокатів, юридичних консультантів, туристичних агентів, перекладачів тощо, не надають матеріальну допомогу, не видають гроші в борг, не сплачують готельні та інші рахунки, i, у разі порушення законів країни перебування, консул не може звільнити Вас від відповідальності. Слід пам'ятати, що консул не вповноважений надавати послуги щодо Вашого працевлаштування, отримання дозволу на проживання чи іноземного громадянства.

За законодавством України інформація, яку Ви надаєте Посольству, є конфіденційною. Посольство може її оприлюднити тільки за Вашої згоди i тільки особам, яким Ви дали на це повноваження.

Порядок звернення громадян України до Консульського відділу Посольства України в Мексиці по допомогу:

Кожний громадянин України, який перебуває за кордоном, може звернутися до консульської установи України по допомогу. Це можна зробити таким чином:

 • зателефонувати до консула особисто або до будь-якого співробітника консульської установи України, чи передати інформацію через третю особу, гуманітарну організацію;
 • особисто прийти на консульський прийом;
 • звернутися факсом чи поштою. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, контактний телефон (факс), громадянство та викладено, по можливості - детально, суть проблеми. Зазначене звернення повинно бути підписано заявником із зазначенням дати;
 • направити своє звернення електронним зв'язком на адресу консульства;
 • звернутись до будь-якої офіційної установи або ж до неурядової правозахисної організації з проханням передати відповідну інформацію консулу України.

Заради особистої безпеки громадянам України, що в’їжджають до Гватемали, рекомендується:

 • не виставляти напоказ цінні речі, як-то: комп’ютерну техніку, фото-/відеокамери, ювелірні прикраси, а також не мати при собі великі суми грошей;
 • у випадку пограбування, не опиратися, оскільки нападники, зазвичай, озброєні вогнепальною зброєю, яку, не вагаючись, застосовують у разі опору жертви;
 • не мандрувати одному, а звернутися до перевіреного туристичного оператора, перебуваючи в країні, залишатися у групі, переміщуватися караваном з двох або більше автомобілів, тримаючись головних автошляхів та основних туристичних центрів;
 • не зупинятися в готелях, що не відповідають необхідним вимогам безпеки;
 • утримуватися від здійснення міжміських поїздок у темні години доби;
 • не зупиняти на вулицях перше-ліпше таксі, натомість краще викликати радіо-таксі або замовити в готелі безпечне таксі;
 • пильнувати за особистими речами та паспортами при посадці в автобуси (не тримати їх на спині в рюкзаку);
 • жінкам слід бути особливо обережними, якщо вони перебувають в Гватемалі одні, та уникати перебування на вулицях у вечірні/нічні години без надійного супроводу;
 • перебуваючи за кермом автомобіля, уникати публічного використання мобільних телефонів, дорогих годинників, що можуть потрапити в поле зору потенційних злочинців, та не залишати цінні речі в салоні автомобіля.

Безпекова та криміногенна ситуація

Гватемала має один з найвищих показників рівня злочинності в Латинській Америці. Лише в столиці країни м. Гватемала впродовж 2012 року щотижня фіксувалося близько 57 вбивств. Найбільш поширеними злочинами проти іноземців є напад, крадіжка, озброєне пограбування, шахрайство з банківськими електронними картками, викрадення автомобіля, зґвалтування, викрадення людини з метою викупу, замах на життя.

З огляду на проблеми, пов’язані з наркотрафіком та нелегальною міграцією, небезпечними вважаються прикордонні регіони з Мексикою та Сальвадором (на автотрасах СА-2, СА-1, СА-9), особливо високий ризик у цьому контексті становить північно-західна частина гватемальського регіону Петен, гірський район між Кетцальтенанго та Сололою. Небезпечним також є відвідання національних заповідників «Сьєрра-де-Лакандон» та «Лагуна-дель-Тігре». Кілька випадків збройних нападів було здійснено на човни, що пропонують туристам поїздки річкою Ріо-Дульсе в департаменті Ісабаль. Випадки пограбувань нині фіксуються навіть у тих районах гватемальської столиці, які раніше вважалися безпечними, - у зонах 10, 14 та 15. Кишенькові злодії активно діють у всіх найбільших містах та туристичних зонах Гватемали, особливо на центральному ринку та інших вулицях зони 1 столиці.

Заради особистої безпеки громадянам України, що в’їжджають до Республіки Гватемала, рекомендується:

 • не виставляти напоказ цінні речі, як-то: комп’ютерну техніку, фото-/відеокамери, ювелірні прикраси, а також мати при собі великі суми грошей;
 • у випадку пограбування, не опиратися, оскільки нападники, зазвичай, озброєні вогнепальною зброєю, яку, не вагаючись, застосовують у разі опору жертви;
 • не мандрувати одному, а звернутися до перевіреного туристичного оператора, перебуваючи в країні, залишатися у групі, переміщуватися караваном з двох або більше автомобілів, тримаючись головних автошляхів та основних туристичних центрів;
 • не зупинятися в готелях, що не відповідають необхідним вимогам безпеки, не рекомендується також обирати готелі, розташовані у зоні 1 міста Гватемала;
 • утримуватися від здійснення міжміських поїздок у темні години доби;
 • уникати використання дешевих міських та міжміських громадських автобусів (старі шкільні автобуси американського виробництва);
 • не зупиняти на вулицях Гватемали перше-ліпше таксі, натомість краще викликати радіо-таксі або замовити в готелі безпечне таксі;
 • пильнувати за особистими речами та паспортами при посадці в автобуси (не тримати їх на спині в рюкзаку);
 • у разі планування поїздки до озера Атітлан, віддати перевагу дорозі через міжамериканський автобан (швидкісна траса СА-1) та Сололу, яка є більш безпечною, ніж альтернативні другорядні шляхи у цьому напрямі, такі як дорога через Лас-Трампас та Годінес до Панахачеля (RN-11);
 • жінкам слід бути особливо обережними, якщо вони перебувають у Гватемалі одні, та уникати перебування на вулицях у вечірні/нічні години без надійного супроводу;
 • перебуваючи за кермом автомобіля, уникати публічного використання мобільних телефонів, дорогих годинників, що можуть потрапити в поле зору потенційних злочинців, або залишати цінні речі в салоні автомобіля;
 • у разі відвідання руїн майа у Тікалі краще залишатися завжди з групою інших туристів, триматися основних стежинок, що ведуть до центральної площі та четвертого храму комплексу, уникати віддалених частин парку.

У низці регіонів країни поширюються чутки щодо викрадення гватемальських дітей іноземцями та їх вбивств з метою трансплантації органів. За цих умов особливо насторожено до чужинців загалом та іноземців зокрема ставляться жителі маленьких селищ регіону Ель-Гольфете на Ріо-Дульсе (поблизу Лівінгстону в департаменті Ісабаль), а також довкола вулкану Тахумулько у департаменті Сан-Маркос. У цьому зв’язку громадянам України, що відвідують Гватемалу, заради їх безпеки рекомендується уникати близького контакту з місцевими дітлахами, в т.ч. не фотографувати дітей, особливо в сільській місцевості, - останнє може бути невірно розтлумачене та спровокувати агресію проти вас.

На всій території Гватемали непоодинокими є випадки проведення великих маніфестацій (інколи про це напередодні попереджають місцеві ЗМІ), які ускладнюють рух транспорту. Хоча більшість з таких демонстрацій є мирними, за певних обставин вони можуть завершуватися сутичками. З огляду на це громадянам України рекомендується уникати місць проведення маніфестацій.

Інформацію щодо ескортів охорони для туристичних груп та з питань безпеки можна отримати в Офісі допомоги туристу («Asistur») Інституту туризму Гватемали за адресою: 7a Avenida 1-17, Zona 4, Centro Cívico, Guatemala City. Згаданий офіс працює 24 години на добу сім днів на тиждень за телефонами (502) 2421-2810 або у м. Гватемала - просто 1500, факс (502) У випадку втрати чи вилучення паспорта негайно звертайтеся до Консульського відділу Посольства України в Мексиці (м.Мехіко), де можна отримати посвідчення особи на повернеulliння в Україну.У/strongliВАГА! 2421-2891, електронна адреса: asistur@inguat.gob.gt. Співробітники Asistur можуть надати необхідну та швидку допомогу у разі, якщо ви стали жертвою злочину або нещасного випадку.

На більшості основних автотрас діють патрулі дорожньої допомоги («PROVIAL»), з якими можна зв’язатися за телефоном 2419-2121. Автомобілі цієї служби обладнані базовими інструментами для надання першої технічної допомоги, послуги Provial є безкоштовними. У разі необхідності, можна також зв’язатися з поліцією за номерами 110 або 120, або з пожежним департаментом за номером 122 або 123.

На території Гватемали діє Почесне консульство України, яке розташоване за адресою: 3a Avenida “A” 20-46 Zona 10, Guatemala, Guatemala. Тел.: (502) 2337 2525, (502)  2270 5000, (502) 22705016; факс: (502) 2368 0036; e-mail: rortiz.cdp@gmail.com. Прийомні години: понеділок-п’ятниця з 10.00 до 13.00.

Умови працевлаштування

Для можливості роботи іноземців в Гватемалі необхідно отримати відповідний дозвіл від Міністерства праці цієї країни, попередньо отримавши трудову візу.

Для отримання згаданого дозволу іноземець має подати до Мінпрації наступні документи:

1. Письмову заяву встановленого зразка, адресовану Генеральному управлінню зайнятості, із зазначенням адреси для отримання повідомлень (поштової адреси та телефонів).

2. Фотокопію усіх сторінок паспорта з наявною трудовою візою.

3. Нотаріально засвідчену довідку про непритягнення до кримінальної відповідальності.

4. Нотаріально засвідчену заяву з підписом іноземця про те, що він розуміє, розмовляє, читає та пише іспанською мовою.

Роботодавці, перед наданням роботи та укладання відповідних контрактів з іноземними громадянами зобов’язані пересвідчитися у легальності їх перебування в країні.

Іноземні громадяни в Гватемалі мають право працювати з метою отримання прибутку лише за умови надання їм компетентними гватемальськими органами статусу “постійного резидента” або “тимчасового резидента”. Іноземні громадяни, які отримують після прибуття до Гватемали статус “постійного резидента”, мають на території країни однакові з громадянами Гватемали права та обов’язки.

Посольство України не надає сприяння в отриманні від органів влади Гватемали паспортів або інших документів, що засвідчують особу, а також не надає послуги щодо працевлаштування.

 

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб’єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт -  www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном»).

Надання медичних та соціальних послуг

Медичне обслуговування іноземців на території Гватемали здійснюється на платній основі. Соціальне державне страхування не розповсюджується на іноземців.

Таким чином, громадяни України, перебуваючи на території Гватемали, повинні або мати страховий поліс, або оплатити надання невідкладної медичної допомоги.

Корисні номери телефонів

Невідкладна допомога – 911

Поліція – 110, 120

Пожежна служба – 122, 123

Червоний хрест – 125

Муніципальна дорожня поліція – 1551

Головне управління з питань міграції - 2360-8544

Інститутутуризму Гватемали: 1500, 2421-2810

Патрулі дорожньої допомоги («PROVIAL»): 2419-2121

Митні питання

На міжнародних авіарейсах дозволяється ввозити в Гватемалу без сплати митних зборів:

 • одяг та предмети особистого користування на загальну суму до 3 тис. дол. США);
 • книги, газети, буклети не для комерційних цілей;
 • нові товари вартістю до 500 дол. США;
 • товари вартістю до 500 дол. США, придбані при прибутті у магазинах «Duty Free Shop».

Обов’язковому декларуванню підлягає ввезення валюти (готівкою або іншими способами) сумою понад 10 тис. дол. США.

Без відповідного дозволу заборонено ввезення неконсервованих фруктів та овочів, садових квітів та рослин, фруктових, декоративних та лісових дерев або їх частин, цибулин, насіння, черешків, живців, бруньок і т. п., ґрунту; комах, слимаків, бактерій, грибів; котів, собак та інших домашніх тварин, екзотичних тварин, пташок, бджіл тощо; м’яса будь-якого тваринного походження, ковбасних виробів, шинки, молочних продуктів, біологічних речовин, сироваток, вакцин; продукти для харчування тварин, продукти бджільництва (мед, віск тощо).

Вимоги щодо ввезення домашніх тварин (собак, котів):

1. Повна інформація про власника (ПІБ, країна походження, транзитні країни, місце проживання).

2. Інформація про тварину: порода, стать, дата народження, розмір, вага, масть, особливі ознаки.

3. Сертифікат про щеплення проти сказу для тварин старше трьох місяців. У випадку, якщо тварина має менше 3-х місяців віку або походить з країни вільної від сказу (або з такої, де щеплення проти сказу заборонено) це має бути підтверджено відповідним сертulифікатом, виданим офіційним санітарним органом країни походження.

4. Зоосанітарний сертифікат, виданий офіційним санітарним органом країни походження, в якому повинно бути зазначено, що:

 • до моменту здійснення подорожі травина не виявляла ознак інфекційно-заразних або паразитарних захворювань властивих для цього виду;
 • якщо тварина походить з країни, яка офіційно заявила перед Міжнародним епізоотичним бюро про наявність на своїй території випадків африканської кінської чуми та/або лихоманки Ріфт-Валлі (ЛРВ), власник тварини повинен підтвердити, що в місці походження тварини та в радіусі 50 км навколо не було зареєстровано випадків цих захворювань протягом останніх 12 місяців або тварина не перебувала у зонах ризику.

5. Тварини, які відповідають вищезазначеним вимогам не будуть проходити ввізний карантин; у випадку виникнення підозри щодо наявності у тварини інфекційно-заразних захворювань або захворювань високого ступеня ризику, Генеральне управління здоров’я тварин  залишає за собою право ізолювати тварину та вжити відповідних санітарних заходів.

Стосовно правил ввезення інших видів тварин до Гватемали необхідно отримати консультацію в Митниці цієї країни (Тел.: (502) 2260-6240, (502) 2260-6437 y (502) 22606323).

Мапа


Республіка Коста-Рика

Рекомендації щодо правил поведінки

1. Під час підготовки до виїзду до Коста-Ріки радимо ознайомитися з наявними відомостями про країну, умовами перебування в ній та її законодавством.

2. При виїзді до Коста-Ріки на тимчасове проживання наполегливо радимо взяти з собою апостильовані копії всіх особистих документів (свідоцтво про народження, шлюб, розірвання шлюбу, дипломи, атестати, довідки про непритягнення до кримінальної відповідальності). У разі самостійного виїзду неповнолітніх дітей до згаданих країн необхідно також взяти з собою апостильований дозвіл батьків на в’їзд-виїзд з них.

3. Пам’ятайте, що Коста-Ріка є країною, законодавство якої передбачає візовий в’їзд для громадян України. Тому для в’їзду на їх територію обов’язково треба оформити візу у відповідних дипломатичних представництвах. Водночас, громадяни України, які мають діючі (не менш, ніж на період до 3-х місяців) туристичні або бізнесові візи США, Канади, Південної Кореї, Японії, країн ЄС та/або Шенгенську візу, можуть в’їжджати на територію Коста-Ріки також без візи терміном перебування до 30 календарних днів.

4. Пам'ятайте, що перебуваючи на території Коста-Ріки Ви маєте неухильно дотримуватись законодавства цієї країни. Незнання місцевих законів не звільняє від відповідальності за їх порушення.

Міністерство закордонних справ України та дипломатичні установи України за кордоном в жодному випадку не поділяють відповідальність за вчинений громадянином України злочин чи правопорушення.

5. Після прибуття до місця тимчасового (понад 3 місяці) чи постійного проживання в Коста-Ріці радимо звернутись до консульського відділу Посольства України в Мексиці (м. Мехіко) з метою реєстрації (тимчасовий/постійний консульський облік).

Прийняття на тимчасовий консульський облік не є обов’язковим, однак допоможе знайти Вас у разі, якщо Вас терміново розшукуватимуть члени Вашої родини в Україні, передати Вам будь-яке повідомлення або допомогти у випадку надзвичайних подій в країні перебування (землетрус, пожежа тощо), а також значно полегшить процедуру оформлення Вам, у разi необхiдностi, документів на повернення в Україну.

Разом з тим повідомляємо, що законом України “Про громадянство України” від 18.01.01. р. не передбачено обов‘язку громадян України ставати на тимчасовий консульський облік, а також не передбачено відповідальності за неперебування на такому обліку.

6. У разі затримання чи обмеження Вашої свободи в будь-якій формі, вимагайте невідкладної зустрічі з консулом України.

7. Перебуваючи в Коста-Ріці уважно слідкуйте за Вашими речами, коштовностями, грошима, авіаквитками та документами. Ніколи і нікому не віддавайте Ваш паспорт, тримайте його завжди при собі, бажано не в сумочці, а у внутрішній кишені.

У випадку втрати чи вилучення паспорта негайно звертайтеся до Консульського відділу Посольства України в Мексиці (м.Мехіко), де можна отримати посвідчення особи на повернення в Україну.

8. Перебуваючи в Коста-Ріці обов’язково майте при собі телефони та адреси Посольства України в Мексиці.

9. Перед виїздом за кордон обов’язково залишайте інформацію про місце Вашого перебування за кордоном (повну та точну адресу, номери стаціонарних або мобільних телефонів, за якими з Вами можна зв’язатися) Вашим рідним та друзям в Україні, а також адресу, номери телефону чи факсу роботодавця.

10. Пам’ятайте!!! Щоб не стати жертвою секс-бізнесу та злочинних угруповань, уникайте неправдивих оголошень у газетах, підозрілих або занадто привабливих пропозицій щодо працевлаштування з боку невідомих Вам людей, агенцій тощо. Якщо Ви стали жертвою торгівців людьми, повідомте про це до Посольства України в Мексиці.

Крім того, з порушеного питання можна звертатися до Мiжнародної органiзацiї з мiграцiї (МОМ) у м. Київ, що допомагає жертвам торгiвлi людьми i сексуальної експлуатацiї та сприяє поверненню громадян України на Батьківщин, за телефонами (380)44/490-56-80, (380)44/490-56-81, (380)44/490-56-82, (380)44/490-56-84.

УВАГА! Консульські установи та посадові особи не можуть виконувати обов'язки адвокатів, юридичних консультантів, туристичних агентів, перекладачів тощо, не надають матеріальну допомогу, не видають гроші в борг, не сплачують готельні та інші рахунки, i, у разі порушення законів країни перебування, консул не може звільнити Вас від відповідальності. Слід пам'ятати, що консул не вповноважений надавати послуги щодо Вашого працевлаштування, отримання дозволу на проживання чи іноземного громадянства.

За законодавством України інформація, яку Ви надаєте Посольству, є конфіденційною. Посольство може її оприлюднити тільки за Вашої згоди i тільки особам, яким Ви дали на це повноваження.

Порядок звернення громадян України до Консульського відділу Посольства України в Мексиці по допомогу:

Кожний громадянин України, який перебуває за кордоном, може звернутися до консульської установи України по допомогу. Це можна зробити таким чином:

 • зателефонувати до консула особисто або до будь-якого співробітника консульської установи України, чи передати інформацію через третю особу, гуманітарну організацію;
 • особисто прийти на консульський прийом;
 • звернутися факсом чи поштою. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, контактний телефон (факс), громадянство та викладено, по можливості - детально, суть проблеми. Зазначене звернення повинно бути підписано заявником із зазначенням дати;
 • направити своє звернення електронним зв'язком на адресу консульства;
 • звернутись до будь-якої офіційної установи або ж до неурядової правозахисної організації з проханням передати відповідну інформацію консулу України.

Заради особистої безпеки громадянам України, що в’їжджають до Коста-Ріки, рекомендується:

 • не виставляти напоказ цінні речі, як-то: комп’ютерну техніку, фото-/відеокамери, ювелірні прикраси, а також не мати при собі великі суми грошей;
 • у випадку пограбування, не опиратися, оскільки нападники, зазвичай, озброєні вогнепальною зброєю, яку, не вагаючись, застосовують у разі опору жертви;
 • не мандрувати одному, а звернутися до перевіреного туристичного оператора, перебуваючи в країні, залишатися у групі, переміщуватися караваном з двох або більше автомобілів, тримаючись головних автошляхів та основних туристичних центрів;
 • не зупинятися в готелях, що не відповідають необхідним вимогам безпеки;
 • утримуватися від здійснення міжміських поїздок у темні години доби;
 • не зупиняти на вулицях перше-ліпше таксі, натомість краще викликати радіо-таксі або замовити в готелі безпечне таксі;
 • пильнувати за особистими речами та паспортами при посадці в автобуси (не тримати їх на спині в рюкзаку);
 • жінкам слід бути особливо обережними, якщо вони перебувають в Коста-Ріці одні, та уникати перебування на вулицях у вечірні/нічні години без надійного супроводу;
 • перебуваючи за кермом автомобіля, уникати публічного використання мобільних телефонів, дорогих годинників, що можуть потрапити в поле зору потенційних злочинців, та не залишати цінні речі в салоні автомобіля.

Безпекова та криміногенна ситуація

Щороку Коста-Ріку відвідують майже два мільйони туристів з усього світу. Загалом ситуація в цій мирній (Коста-Ріка не має власних збройних сил з 1948 р.) країні є порівняно спокійною. Водночас випадки нападів як на представників місцевого населення, так і на іноземних туристів, з метою пограбування стають дедалі частішими. Щоб не стати жертвою місцевого криміналітету, слід постійно залишатися пильним, утримуватися від піших прогулянок наодинці, не мати при собі на вулиці великих сум грошей, ювелірних прикрас, цінних годинників, дорогих фотокамер.

Враховуючи, що у багатьох інцидентах метою грабіжників, серед іншого, були посвідчення особи іноземців, туристам дозволяється мати при собі лише ксерокопії першої сторінки паспорта та сторінки з візою та відміткою про перетин коста-риканського кордону, залишивши оригінал паспорта в сейфі готелю або в іншому надійному місці. Однак слід мати на увазі, що представниками імміграційної служби Коста-Ріки на регулярній основі, переважно у центральних барах м. Сан-Хосе, проводяться рейди з виявлення нелегальних мігрантів. Якщо громадянин України буде затриманий під час однієї з таких перевірок та матиме при собі лише ксерокопію паспорта, від нього вимагатимуть підтвердити свою особу оригіналом документа. Тобто, у випадках здійснення перельотів всередині країни або здійснення мандрівок на значну відстань від готелю проживання, рекомендується мати при собі оригінал паспорта.

Однією з поширених шахрайських «схем» є ситуація, коли грабіжники підкладають цвях під колесо припаркованого автомобіля, слідкуючи потім за його рухом. Як тільки колесо спускається, а жертва з’їжджає на бік дороги, злочинці пропонують свою технічну «допомогу», після якої з автомобіля зникають будь-які речі. За аналогічних обставин, громадянам України, що мандрують територією Коста-Ріки, рекомендується не зупинятися при дорозі, а по можливості дістатися до найближчого людного місця та власноруч замінити колесо, уважно слідкуючи за своїми речами.

Особливо громадянам України рекомендується не залишати цінних речей та особистих документів в автомобілях, навіть закритих. Враховуючи неодноразові звернення наших співвітчизників, у яких саме за таких обставин було викрадено паспорти, слід мати на увазі, що на території Коста-Ріки наша держава не має дипломатичної або консульської установи, а Посольство України, акредитоване в Коста-Ріці за сумісництвом, знаходиться в м. Мехіко. З огляду на це, у разі втрати громадянином України, який перебуває в Коста-Ріці, свого паспорту, процес видачі свідоцтва на повернення в Україну ускладнюється.

На території Коста-Ріки рекомендується використовувати лише ліцензійні таксі – в аеропорту такі таксі мають помаранчевий колір, у місті – червоного кольору з жовтими трикутниками з номером таксі на дверцятах. У випадку використання міжміських автобусів не рекомендується залишати сумки з особистими речами в багажному відділенні автобуса.

У разі, якщо громадянин України має намір придбати нерухомість на території Коста-Ріки, до підписання відповідного контракту рекомендується отримати консультацію у перевіреного юридичного радника, а також ґрунтовно проаналізувати всі правові аспекти угоди. При цьому слід пам’ятати, що узбережжя (50 метрів від лінії високого припливу) належить державі, є відкритим для всіх, заборонене для продажу або забудови. Будівництво ж на відстані наступних 150 метрів від цієї зони є можливим лише за наявності згоди на це місцевого муніципалітету.

Для виклику допомоги у надзвичайних ситуаціях у Коста-Ріці діє служба 911. У разі дорожньо-транспортної пригоди транспортні засоби повинні залишатися на місці, допоки представник дорожньої поліції та страховий агент документально не зафіксують цей випадок.

Умови працевлаштування

Для можливості роботи іноземців в Коста-Ріці необхідно отримати відповідний дозвіл від Генерального управління з питань міграції та іноземців цієї країни, попередньо отримавши трудову візу.

Для отримання згаданого дозволу іноземець має подати до Генерального управління наступні документи:

1. Письмову заяву встановленого зразка.

2. Лист компанії-роботодавця, в якому мають бути визначені умови праці та сума заробітної плати іноземця, якого планується взяти на роботу.

3. Фотокопію усіх сторінок паспорта з наявною трудовою візою.

4. Дві кольорові фотокартки заявника.

Роботодавці, перед наданням роботи та укладання відповідних контрактів з іноземними громадянами зобов’язані пересвідчитися у легальності їх перебування в країні.

Іноземні громадяни в Коста-Ріці мають право працювати з метою отримання прибутку лише за умови надання їм компетентними гватемальськими органами статусу “постійного резидента” або “тимчасового резидента”. Іноземні громадяни, які отримують після прибуття до Коста-Ріки статус “постійного резидента”, мають на території країни однакові з громадянами Коста-Ріки права та обов’язки.

Посольство України не надає сприяння в отриманні від органів влади Коста-Ріки паспортів або інших документів, що засвідчують особу, а також не надає послуги щодо працевлаштування.

 

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб’єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт -  www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном»).

Надання медичних та соціальних послуг

Медичне обслуговування іноземців на території Коста-Ріці здійснюється на платній основі. Соціальне державне страхування не розповсюджується на іноземців.

Таким чином, громадяни України, перебуваючи на території Коста-Ріки, повинні або мати страховий поліс, або оплатити надання невідкладної медичної допомоги.

Корисні номери телефонів

Невідкладна допомога – 911

Поліція – 117

Пожежна служба – 118

Червоний хрест – 128

Допомога при ДТП – 800-800-8000

Митні питання

На міжнародних авіарейсах дозволяється ввозити в Коста-Ріку без сплати митних зборів:

 • одяг та предмети особистого користування на загальну суму до 3 тис. дол. США);
 • сигарети – 400 од., сигари – 50 од., тютюн – 500 гр.;
 • алкогольні напої – 3 л.;
 • книги, газети, буклети не для комерційних цілей;
 • нові товари вартістю до 500 дол. США;
 • товари вартістю до 500 дол. США, придбані при прибутті у магазинах «Duty Free Shop».

Обов’язковому декларуванню підлягає ввезення валюти (готівкою або іншими способами) сумою понад 10 тис. дол. США.

Без відповідного дозволу заборонено ввезення неконсервованих фруктів та овочів, садових квітів та рослин, фруктових, декоративних та лісових дерев або їх частин, цибулин, насіння, черешків, живців, бруньок і т. п., ґрунту; комах, слимаків, бактерій, грибів; котів, собак та інших домашніх тварин, екзотичних тварин, пташок, бджіл тощо; м’яса будь-якого тваринного походження, ковбасних виробів, шинки, молочних продуктів, біологічних речовин, сироваток, вакцин; продукти для харчування тварин, продукти бджільництва (мед, віск тощо).

Вимоги щодо ввезення домашніх тварин (собак, котів):

1. Повна інформація про власника (ПІБ, країна походження, транзитні країни, місце проживання).

2. Інформація про тварину: порода, стать, дата народження, розмір, вага, масть, особливі ознаки.

3. Сертифікат про щеплення проти сказу для тварин старше трьох місяців. У випадку, якщо тварина має менше 3-х місяців віку або походить з країни вільної від сказу (або з такої, де щеплення проти сказу заборонено) це має бути підтверджено відповідним сертифікатом, виданим офіційним санітарним органом країни походження.

4. Зоосанітарний сертифікат, виданий офіційним санітарним органом країни походження, в якому повинно бути зазначено, що:

 • до моменту здійснення подорожі травина не виявляла ознак інфекційно-заразних або паразитарних захворювань властивих для цього виду;
 • якщо тварина походить з країни, яка офіційно заявила перед Міжнародним епізоотичним бюро про наявність на своїй території випадків африканської кінської чуми та/або лихоманки Ріфт-Валлі (ЛРВ), власник тварини повинен підтвердити, що в місці походження тварини та в радіусі 50 км навколо не було зареєстровано випадків цих захворювань протягом останніх 12 місяців або тварина не перебувала у зонах ризику.

5. Тварини, які відповідають вищезазначеним вимогам не будуть проходити ввізний карантин; у випадку виникнення підозри щодо наявності у тварини інфекційно-заразних захворювань або захворювань високого ступеня ризику, Генеральне управління здоров’я тварин  залишає за собою право ізолювати тварину та вжити відповідних санітарних заходів.

Стосовно правил ввезення інших видів тварин до Коста-Рики необхідно отримати консультацію в Міністерстві сільського господарства цієї країни (SENASA, 2442-5542, 2442-5949 en horarios de oficina de 7:30 am a 4:00 pm.).

 

Мапа


Республіка Панама

Рекомендації щодо правил поведінки

1. Під час підготовки до виїзду до Панами радимо ознайомитися з наявними відомостями про країну, умовами перебування в ній та її законодавством.

2. При виїзді до Панами на тимчасове проживання наполегливо радимо взяти з собою апостильовані копії всіх особистих документів (свідоцтво про народження, шлюб, розірвання шлюбу, дипломи, атестати, довідки про непритягнення до кримінальної відповідальності). У разі самостійного виїзду неповнолітніх дітей до згаданих країн необхідно також взяти з собою апостильований дозвіл батьків на в’їзд-виїзд з них.

3. 16 серпня 2013 року набирала чинності Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Панама про скасування віз.

Положеннями Угоди передбачається можливість громадян держав сторін в’їжджати та перебувати на території держави іншої сторони без візи максимальним строком до 90 днів протягом 180 днів з дати першого в’їзду, якщо метою поїздки є туризм або здійснення іншої неприбуткової діяльності.


4. Пам'ятайте, що перебуваючи на території Панами Ви маєте неухильно дотримуватись законодавства цієї країни. Незнання місцевих законів не звільняє від відповідальності за їх порушення.

Міністерство закордонних справ України та дипломатичні установи України за кордоном в жодному випадку не поділяють відповідальність за вчинений громадянином України злочин чи правопорушення.

5. Після прибуття до місця тимчасового (понад 3 місяці) чи постійного проживання в Панамі радимо звернутись до консульського відділу Посольства України в Мексиці (м. Мехіко) з метою реєстрації (тимчасовий/постійний консульський облік).

Прийняття на тимчасовий консульський облік не є обов’язковим, однак допоможе знайти Вас у разі, якщо Вас терміново розшукуватимуть члени Вашої родини в Україні, передати Вам будь-яке повідомлення або допомогти у випадку надзвичайних подій в країні перебування (землетрус, пожежа тощо), а також значно полегшить процедуру оформлення Вам, у разi необхiдностi, документів на повернення в Україну.

Разом з тим повідомляємо, що законом України “Про громадянство України” від 18.01.01. р. не передбачено обов‘язку громадян України ставати на тимчасовий консульський облік, а також не передбачено відповідальності за неперебування на такому обліку.

6. У разі затримання чи обмеження Вашої свободи в будь-якій формі, вимагайте невідкладної зустрічі з консулом України.

7. Перебуваючи в Панамі уважно слідкуйте за Вашими речами, коштовностями, грошима, авіаквитками та документами. Ніколи і нікому не віддавайте Ваш паспорт, тримайте його завжди при собі, бажано не в сумочці, а у внутрішній кишені.

У випадку втрати чи вилучення паспорта негайно звертайтеся до Консульського відділу Посольства України в Мексиці (м.Мехіко), де можна отримати посвідчення особи на повернення в Україну.

8. Перебуваючи в Панамі обов’язково майте при собі телефони та адреси Посольства України в Мексиці.

9. Перед виїздом за кордон обов’язково залишайте інформацію про місце Вашого перебування за кордоном (повну та точну адресу, номери стаціонарних або мобільних телефонів, за якими з Вами можна зв’язатися) Вашим рідним та друзям в Україні, а також адресу, номери телефону чи факсу роботодавця.

10. Пам’ятайте!!! Щоб не стати жертвою секс-бізнесу та злочинних угруповань, уникайте неправдивих оголошень у газетах, підозрілих або занадто привабливих пропозицій щодо працевлаштування з боку невідомих Вам людей, агенцій тощо. Якщо Ви стали жертвою торгівців людьми, повідомте про це до Посольства України в Мексиці.

Крім того, з порушеного питання можна звертатися до Мiжнародної органiзацiї з мiграцiї (МОМ) у м. Київ, що допомагає жертвам торгiвлi людьми i сексуальної експлуатацiї та сприяє поверненню громадян України на Батьківщин, за телефонами (380)44/490-56-80, (380)44/490-56-81, (380)44/490-56-82, (380)44/490-56-84.

УВАГА! Консульські установи та посадові особи не можуть виконувати обов'язки адвокатів, юридичних консультантів, туристичних агентів, перекладачів тощо, не надають матеріальну допомогу, не видають гроші в борг, не сплачують готельні та інші рахунки, i, у разі порушення законів країни перебування, консул не може звільнити Вас від відповідальності. Слід пам'ятати, що консул не вповноважений надавати послуги щодо Вашого працевлаштування, отримання дозволу на проживання чи іноземного громадянства.

За законодавством України інформація, яку Ви надаєте Посольству, є конфіденційною. Посольство може її оприлюднити тільки за Вашої згоди i тільки особам, яким Ви дали на це повноваження.

Порядок звернення громадян України до Консульського відділу Посольства України в Мексиці по допомогу:

Кожний громадянин України, який перебуває за кордоном, може звернутися до консульської установи України по допомогу. Це можна зробити таким чином:

 • зателефонувати до консула особисто або до будь-якого співробітника консульської установи України, чи передати інформацію через третю особу, гуманітарну організацію;
 • особисто прийти на консульський прийом;
 • звернутися факсом чи поштою. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, контактний телефон (факс), громадянство та викладено, по можливості - детально, суть проблеми. Зазначене звернення повинно бути підписано заявником із зазначенням дати;
 • направити своє звернення електронним зв'язком на адресу консульства;
 • звернутись до будь-якої офіційної установи або ж до неурядової правозахисної організації з проханням передати відповідну інформацію консулу України.

Заради особистої безпеки громадянам України, що в’їжджають до Панами, рекомендується:

 • не виставляти напоказ цінні речі, як-то: комп’ютерну техніку, фото-/відеокамери, ювелірні прикраси, а також не мати при собі великі суми грошей;
 • у випадку пограбування, не опиратися, оскільки нападники, зазвичай, озброєні вогнепальною зброєю, яку, не вагаючись, застосовують у разі опору жертви;
 • не мандрувати одному, а звернутися до перевіреного туристичного оператора, перебуваючи в країні, залишатися у групі, переміщуватися караваном з двох або більше автомобілів, тримаючись головних автошляхів та основних туристичних центрів;
 • не зупинятися в готелях, що не відповідають необхідним вимогам безпеки;
 • утримуватися від здійснення міжміських поїздок у темні години доби;
 • не зупиняти на вулицях перше-ліпше таксі, натомість краще викликати радіо-таксі або замовити в готелі безпечне таксі;
 • пильнувати за особистими речами та паспортами при посадці в автобуси (не тримати їх на спині в рюкзаку);
 • жінкам слід бути особливо обережними, якщо вони перебувають в Панамі одні, та уникати перебування на вулицях у вечірні/нічні години без надійного супроводу;
 • перебуваючи за кермом автомобіля, уникати публічного використання мобільних телефонів, дорогих годинників, що можуть потрапити в поле зору потенційних злочинців, та не залишати цінні речі в салоні автомобіля.

Безпекова та криміногенна ситуація

Рівень злочинності у місті Панама є досить високим. Злочини пов’язані передусім з діяльністю наркокартелів, а також озброєні пограбування, крадіжки з автомобілів, шахрайства з банкоматами, зґвалтування, вбивства. Ще одним небезпечним панамським містом вважається Колон. Традиційними стають поліцейські блокпости у вихідні дні на дорогах. Виходячи з кримінальної статистики, найбільш небезпечними зонами панамської столиці та її околиць є Сан-Мігеліто, Ріо-Абахо, Ель-Чоррільйо, Голівуд, Корунду, Веракрус Біч, Панама Вьєхо, Каско Вьєхо (історичний центр є дуже небезпечним особливо вночі), Санта-Лібрада, Сан-Мігель, Кабо-Верде, дамба Маддена. Небезпечною для життя є відвідання території вздовж панамського кордону з Колумбією, з огляду на активність угруповань наркотрафікантів. У дещо віддалених від панамсько-колумбійського кордону районах провінції Дарьєн діють представники Революційних збройних сил Колумбії, що становить потенційну загрозу життю іноземних туристів.

На Тихоокеанському та Атлантичному узбережжі слід бути пильним з незнайомцями, які керують суднами. Останні можуть перевозити наркотичні речовини та нелегальних мігрантів до/з Колумбії. Якщо ви побачите на воді або на березі невідомий баул чи пакунок, у жодному разі не торкайтеся до нього, натомість повідомте про це представника місцевої влади. У разі найму судна, не рекомендується відвідувати південно-східний берег провінції Куна-Яла (острови Сан-Блас) на південь від Пунта-Каррето на Атлантичному узбережжі. Для відвідання національного заповіднику на острові Койба (колишня в’язниця) необхідно отримати спеціальний дозвіл Міністерства внутрішніх справ та юстиції, а також Національного природоохоронного відомства.

Час від часу у Панамі проходять демонстрації протесту (переважно профспілок за трудові права). Хоча більшість з таких демонстрацій є мирними, за певних обставин вони можуть завершуватися сутичками з поліцією. Представники місцевих правоохоронних органів зазвичай не вдаються до застосування сили, але були випадки застосування сльозогінного газу. З огляду на це громадянам України рекомендується уникати місць проведення маніфестацій (останнім часом такими місцями були студентське містечко Університету Панами, площі перед Президентським палацом та Національною Асамблеєю).

На території Панами рекомендується утримуватися від поїздок у віддалені від Панамериканської швидкісної автотраси регіони провінцій Дарьєн та Сан-Блас, а також від відвідання національного заповіднику «Дарьєн». Зазначене становить потенційну загрозу життю, оскільки у випадку будь-якого нещасного випадку, швидка допомога до постраждалих не дістанеться (суттєва віддаленість від медичних закладів, відсутність доріг, пересування в цих провінціях можливе лише річкою або пішки).

Слід бути дуже обережним на воді та мати на увазі, що на Тихоокеанському узбережжі та в районі провінції Бокас-дель-Торо проходять сильні течії, які спричиняють не одну смерть загартованих плавців щороку.

На території Панами діє Почесне консульство України, яке розташоване за адресою: osta del Este, Parque Industrial, Calle Primera, Local No. 119, Ciudad de Panamá, la República de Panamá. Тел.: (507) 271-5566, факс: (507) 271-5824, E-mail: rmbarria@tradertanker.com. Прийомні години: понеділок-п’ятниця з 10.00 до 13.00.

Умови працевлаштування

Для можливості роботи іноземців в Панамі необхідно спочатку отримати статус “постійного резидента” в Національній службі з питань міграції цієї країни, а потім відповідний дозвіл на роботу від Міністерства праці та розвитку Панами.

Крім того, згаданий дозвіл можуть отримати лише наступні категорії іноземців:

1. Іноземець, одружений з громадянином/громадянкою Панами;

2. Іноземець, який проживає в Панамі понад 10 років.

3. Іноземець, який має статус біженця.

Для отримання дозволу іноземець має подати до Мінпраці наступні документи:

1. Письмову заяву встановленого зразка.

2. Оригінал контракту на роботу.

3. Лист-гарантійне зобов’язання від роботодавця.

4. Належним чином легалізовані та перекладені на іспанську мову документи, що посвідчують рівень освіти заявника.

5. Дійсний паспорт.

6. 8 фотокарток паспортного розміру.

Згадані документи мають подаватися виключно місцевим адвокатом, а сам процес їх розгляду триває від 3-х місяців до одного року.

Роботодавці, перед наданням роботи та укладання відповідних контрактів з іноземними громадянами зобов’язані пересвідчитися у легальності їх перебування в країні.

Посольство України не надає сприяння в отриманні від органів влади Панами паспортів або інших документів, що засвідчують особу, а також не надає послуги щодо працевлаштування.

 

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб’єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт -  www.mlsp.gov.ua, розділ «Діяльність» - «Працевлаштування за кордоном»).

Надання медичних та соціальних послуг

Медичне обслуговування іноземців на території Панами здійснюється на платній основі. Соціальне державне страхування не розповсюджується на іноземців.

Таким чином, громадяни України, перебуваючи на території Панами, повинні або мати страховий поліс, або оплатити надання невідкладної медичної допомоги.

Корисні номери телефонів

Невідкладна допомога – 911

Поліція – 104

Пожежна служба – 103

Швидка медична допомога – 264-4122

Центр звернень громадян – 311

Митні питання

На міжнародних авіарейсах дозволяється ввозити в Панаму без сплати митних зборів:

 • одяг та предмети особистого користування на загальну суму до 2 тис. дол. США);
 • сигарети – 500 од., сигари – 50 од., тютюн – 500 гр.;
 • алкогольні напої – 3 л.;
 • книги, газети, буклети не для комерційних цілей;
 • нові товари вартістю до 500 дол. США;
 • товари вартістю до 500 дол. США, придбані при прибутті у магазинах «Duty Free Shop».


Обов’язковому декларуванню підлягає ввезення валюти (готівкою або іншими способами) сумою понад 10 тис. дол. США.

Без відповідного дозволу заборонено ввезення неконсервованих фруктів та овочів, садових квітів та рослин, фруктових, декоративних та лісових дерев або їх частин, цибулин, насіння, черешків, живців, бруньок і т. п., ґрунту; комах, слимаків, бактерій, грибів; котів, собак та інших домашніх тварин, екзотичних тварин, пташок, бджіл тощо; м’яса будь-якого тваринного походження, ковбасних виробів, шинки, молочних продуктів, біологічних речовин, сироваток, вакцин; продукти для харчування тварин, продукти бджільництва (мед, віск тощо).

Вимоги щодо ввезення домашніх тварин (собак, котів):

1. Повна інформація про власника (ПІБ, країна походження, транзитні країни, місце проживання).

2. Інформація про тварину: порода, стать, дата народження, розмір, вага, масть, особливі ознаки.

3. Сертифікат про щеплення проти сказу для тварин старше трьох місяців. У випадку, якщо тварина має менше 3-х місяців віку або походить з країни вільної від сказу (або з такої, де щеплення проти сказу заборонено) це має бути підтверджено відповідним сертифікатом, виданим офіційним санітарним органом країни походження.

4. Зоосанітарний сертифікат, виданий офіційним санітарним органом країни походження, в якому повинно бути зазначено, що:
до моменту здійснення подорожі травина не виявляла ознак інфекційно-заразних або паразитарних захворювань властивих для цього виду;
якщо тварина походить з країни, яка офіційно заявила перед Міжнародним епізоотичним бюро про наявність на своїй території випадків африканської кінської чуми та/або лихоманки Ріфт-Валлі (ЛРВ), власник тварини повинен підтвердити, що в місці походження тварини та в радіусі 50 км навколо не було зареєстровано випадків цих захворювань протягом останніх 12 місяців або тварина не перебувала у зонах ризику.

5. Тварини, які відповідають вищезазначеним вимогам не будуть проходити ввізний карантин; у випадку виникнення підозри щодо наявності у тварини інфекційно-заразних захворювань або захворювань високого ступеня ризику, Генеральне управління здоров’я тварин залишає за собою право ізолювати тварину та вжити відповідних санітарних заходів.

Стосовно правил ввезення інших видів тварин до Панами необхідно отримати консультацію в Міністерстві охорони здоров’я цієї країни (Тел.: (507) 512 -9100).

Мапа